Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Odbor medzinárodnej spolupráce informuje

Eighth Meeting of the Central and Eastern European Network

5. 6. 2007 | videné 1160-krát
V dňoch 1. – júna 2007 sa v Budve (Republika Čierna Hora) konalo 8. stretnutie CEEN (Central and Eastern European Network).

Oranizátormi stretnutia bola Čiernohorská akadémia vied a umení a Európska akadémia vied a umení. Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia akadémií vied prípadne akadémií vied a umení z 15 krajín:
Albánsko, Bosna Hercegovina, Bulharsko, Česká republika,, Estónsko, Maďarsko, Kosova, Macedónsko, Čierna Hora, Poľsko, Rumnsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Modávia a predstavitelia Euróskej akadémie vied a umení. Eurósku komisiu reprezentovali: zástupca DG Research, zástupca DG Regio a zástupca COST. V pozícii pozorovateľa bol zástupca Akadémie vied Republiky Srpska (v rámci Bosny).
Za Slovenskú akadémiu vied sa na stretnutí zúčastnili: Ľubomír Falťan – Vedecký sekretár SAV a Ján Barančík – Vedúci Odboru medzinárodnej spolupráce.
Program stretnutia by sa dal rozčleniť do nasledujúcich blokov:
1. Pohľad na zapojenie balkánskeho regiónu do S&T (Science and Technology) spolupráce a reflexia účasti v 7RP z pohľadu Čiernej Hory,
2. Možnosti účasti krajín CEEN na programoch 7RP, na čerpaní štrukturálnych fondov a účasti na programoch COST z pohľadu predstaviteľov EU komisií,
3. Projektové aktivity CEEN (Projekty CEENA a CEEPOT),
4. Diskusia k otázkam súčasného vývoja podpory vedy v CEEN krajinách a existujúcich, resp. formujúcich sa infraštruktúrach, prípadne dokumentoch EÚ smerujúcich k ďalšej podpore vedy a výskumu.
Časť príspevkov, hlavne tých, ktoré boli prezentované zástupcami európskych programových komisií sú uvedené v prílohe a môžu byť užitočné pri uchádzaní sa našich vedcov, resp. vedeckých tímov v projektoch podporovaných z európskych fondov.
Zástupcovia zúčastnených akadémií v krátkych vstupoch charakterizovali ich súčasnú situáciu (programovú i ekonomicko-politickú, odrážajúcu stav podpory vedy).
Súčasťou rokovania bola formulácia záverečného znenia Budva Declaration ( bude zverejnená neskôr) určenej národným vládam a významným hospodárskym združeniam v účastníckych krajinách, v ktorej sú vyzývaní k výraznejšej podpore vedy a výskumu. Na dopracovávaní znenia výzvy sa aktívne zúčastnili aj zástupcovia SAV, pričom bola akceptovaná naša pripomienka,aby sa do textu – v časti obracajúcej sa na hospodárske subjekty – akcentovala potreba osloviť práve zahraničné hospodárske subjekty pôsobiace v tej ktorej účastnícke krajine, ktoré obvykle tvoria najsilnejších „hospodárskych hráčov“. Pre finálne formulovanie znenia Budva Declaration bola inšperatívna i Smolenická Declaration, prijatá Akadémiami V-4.

J.Barančík
Vedúci OMS