Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zľava Kristian Elschek, Rastislav Hreha (obaja Archeologický ústav SAV), cenu odovzdáva Katarína Kosová, generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR.

Archeológ Kristian Elschek získal výročnú cenu

20. 9. 2011 | videné 967-krát
Redakcia časopisu Pamiatky a múzeá ocenila nález kniežacieho hrobu v Zohore.
 
Redakčná rada revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá spoločne s jeho vydavateľmi Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky udelila po dvadsiaty raz prestížne ceny za najvýznamnejšie aktivity z oblasti ochrany nášho kultúrneho dedičstva za predchádzajúci rok. Ocenenia laureáti prevzali pri príležitosti slávnostného otvorenia Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2011 v Slovenskej republike v Bazilike sv. Egídia v Bardejove 8. septembra t.r. (až teraz sme získali fotografie z udeľovania).
 
V kategórii Objav – nález Výročnú cenu 2010 udelila Archeologickému ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre a PhDr. Kristianovi Elschekovi, CSc. za nález germánskeho kniežacieho hrobu z rímskej doby na polykultúrnom archeologickom nálezisku v Zohore.
 
V hrobe pochovaný veľmož patril k najvyš­šej vrstve vtedajšej spoločnosti, ktorá ovládala časť územia dnešného západného Slovenska. Bol to asi 170 cm vysoký muž a mal asi 40 až 50 rokov. Medzi pohrebné milodary patrilo teda spolu sedem bronzových a dve skle­né nádoby, ktoré boli vyrobené v Rímskej ríši, ďalej tri germánske keramické nádoby a počet­né drobné nálezy. Najmä na bronzových nádo­bách sú zachované odtlačky textilu, do ktorého boli zabalené, na kovaniach skrinky sa zachovali odtlačky dreva. Medzi najvzácnejšie predmety germánskeho veľmoža patrila bronzová kanvička na víno. Spolu s obetnou miskou - paterou - tvorila servis. Rúčka kanvičky je ozdobená plastikou boha obchodu Merkúra. Aj iné dvo­jice nádob tvorili servisy: dve panvice, cedidlo s naberačkou, dve sklené a dve keramické misky. Na jednej z panvíc sa nachádza kolok s nápisom Cipius Polybius, tieto výrobky sa produkova­li v severoitalskej Capue medzi rokmi 40 - 85 nášho letopočtu. Podobné kolky na panviciach sa našli aj v kniežacom hrobe v blízkej Vysokej pri Morave. Medzi najmladšie nálezy z hrobu patril keramický pohár na vysokej štíhlej nôžke a bronzová obetná miska - patera typu Alikaria. Uvedené nálezy je možné datovať do neskorého úseku staršej rímskej doby, teda približne do 2. až 3. štvrtiny 2. storočia.
 
Podrobnejšie o mimoriadne zaujímavom náleze v širších súvislostiach po kliknutí na Kniežací hrob z rímskej doby v Zohore.
 
Foto: priamo z udeľovania Ľuboš Roman (Kronika Bardejov), ostatné Kristian Elschek