Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Významné osobnosti SAV 2007. V popredí Július Rajčáni, Oskar Markovič, František Hindák, Eduard Bublinec a Július Sedliak zastupujúci manželku Milenu Sedliakovú (sprava doľava).

Významné osobnosti SAV 2007

29. 5. 2007 | videné 4281-krát
SAV si pri príležitostí vzácnych životných jubileí uctila 18 významných osobností slovenskej vedy (prinášame aj PP prezentácie).

"E.F. Benson tvrdí, že to nie je vedenie, ale objavovanie, čo robí život zaujímavým. Slovo veda má slovný základ spoločný so slovom vedenie – teda poznanie. Ale čítajúc životopisy dnešných ocenených si uvedomíte, že to, čo robia, je bytostne späté práve s odhaľovaním súvislostí, ktoré ešte nikto neodhalil, popisovaním javov, ktoré ešte nikto nepopísal, skúmaním zázrakov, ktoré ešte nikto nepreskúmal. Je bytostne späté s objavovaním. Ľudia, ktorých dnes postupne privítame na pódiu sa celý život vždy znova rozhodovali ísť ďalej – za hranice súčasného poznania, aby sme my ostatní, či oni sami, mohli ich objavy priviesť do praxe a robiť svet azda lepším. Odhodlanie, odovzdanie samých seba a svojich schopností vede a dlhoročná práca na poli Akadémie. To je to, za čo im chce SAV pri príležitosti ich životného jubilea poďakovať".

Týmito slovami uviedla moderátorka Ester Danelová slávnostný seminár Významné osobnosti 2007, ktorý sa vo štvrtok 24. mája 2006 za prítomnosti ocenených osobností, členov Predsedníctva SAV a Snemu SAV, riaditeľov ústavov i kolegov z Akadémie, konal v prednáškovej sále Ústavu experimentálnej onkológie SAV v Bratislave. Venovaný bol ľuďom, ktorí svoj život zasvätili vede, ktorí k stavbe vybudovanej z poznatkov celosvetovej vedy pridali aj svoju vlastnú tehličku a tento rok je pre nich jubilejný. Sú nimi (uvádzame ich v poradí v akom boli predstavovaní; kliknutím na meno sa rozbalí obrazová prezentácia; kliknutím na "Laudácia" sa rozbalí laudácia v plnom znení):

Všetkým im patrí úcta a za všetko, čo za svoj plodný tvorivý život urobili, aj naša vďaka. Veď ako v úvodnom príhovore zdôraznil aj predseda SAV prof. Štefan Luby, zásluhu na súčasných výsledkoch SAV, ktorá je kontinuálnym pokračovaním Slovenskej akadémie vied a umení založenej pred 65-timi rokmi, "...majú všetky generácie jej pracovníkov, vrátane tej staršej, s predstaviteľmi ktorej sa dnes stretávame. To, čo dnes dosahujeme, je zakotvené v základoch, ktoré oni položili. Ide pritom o vlastný výskum, jeho využitie, kultúru, etiku a vlastné podmienky na vedeckú prácu." (Príhovor predsedu SAV v plnom znení sa rozbalí po kliknutí na modrý text; nájdete ho aj v prílohách pod fotografiami.).

Obdobie aktívneho pôsobenia vo vede všetkých 18-tich osobností účastníkom slávnostného seminára sprítomnili nielen laudácie (nájdete ich pri menách jubilantov a tiež pod fotografiami) prečítané postupne moderátorkou slávnostného popoludnia, ale najmä počítačové prezentácie citlivo a výstižne zostavené z útržkov ich života zvečneného vo fotodokumentácii. Ďakovné listy ako formu uznania za činnosť vykonávanú na pôde SAV všetkým žijúcim osobnostiam v mene predsedníctva Akadémie i v mene svojom, osobne odovzdal predseda SAV prof. Štefan Luby. Spolu s nim za II. oddelenie vied oceneným blahoželal podpredseda SAV Ivan Zahradník, za III. oddelenie vied prof. Ján Bakoš a v zastúpení podpredsedu SAV pre I. odd. vied Igor Túnyi. Ako prejav vďaky a uznania oceneným odovzdali kytice kvetov. Už nežijúceho Štefana Bauera zastúpila manželka Oldřiška Bauerová, Rudolfa Brtáňa dcéra Jelka Fábryová a poctu pre Róberta Roška prevzala manželka Miroslava Rošková. Neprítomnú Milenu Sedliakovú zastúpil manžel, sociológ Július Sedliak.

Za všetkých ocenených sa účastníkom tohto krásneho popoludnia prihovoril a poďakoval biochemik Ing. RNDr. Oskar Markovič, DrSc. Okrem iného sa zamyslel nad významom niektorých výrokov klasikov a ich modifikovaným chápaním, ba až deformovaním, v rôznych obdobiach. Napríklad citát J. J. Rousseaua "K mieru inteligenciou a láskou", s ktorým sa stretol na svojej prvej študijnej ceste na Západe v Stockholme ešte v roku 1969 v prednáškovej sále jedného vedeckého pracoviska. Citát, tak odlišný od tých, ktoré zdobili naše prednáškové sály v 60-tych a neskorších rokoch, ho sprevádzal po zvyšok života. Žiaľ, oba atribúty v ňom obsiahnuté, akoby niekedy nadobúdali iný rozmer. Inteligencia sa v jednom období stala synonymom buržoázie a nepriateľa vládnucej triedy a láska – ten najkrajší dar, ktorý ľudstvo dostalo - sa zdegradovala najmä na fyziologickú činnosť. O to s väčšou radosťou Oskar Markovič zdôraznil "Som presvedčený, že naši vedeckí pracovníci v každom odbore sú spontánne spolutvorcami realizácie uvedeného Rousseauovho citátu a svojou prácou a pedagogickou činnosťou prispievajú k zvyšovaniu stupňa inteligencie nášho národa, jeho lásky a s tým spojeného vzájomného porozumenia." Že je to naozaj tak, potvrdzujú aj životné osudy osobností, ktoré si spolu s nim 24. mája uctila SAV. (Príhovor Oskara Markoviča v plnom znení sa rozbalí kliknutím na modrý text; nájdete ho aj pod fotografiami).

Slávnostný rámec celého podujatia hudobne dotvorili diela skladateľov Astora Piazzollu, Sulchana Cincadze a súčasného košického hudobného skladateľa Jozefa Podprockého. Ich skladby zazneli v podaní violončelistu Eugena Procháca a akordeonistu Rajmunda Kákoniho.

Vydarené slávnostné popoludnie, ktoré organizačne zabezpečil sekretariát III. oddelenia vied SAV pod vedením člena P SAV Dušana Gálika, sa skončilo spoločenským stretnutím.


Text: Adela Štrpková
Foto: Vladimír Šmihula
Power-point prezentácie: Mária Malíková