Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Celospoločenská inaugurácia skvelých archeologických nálezov Archeologického ústavu (AÚ) SAV z počiatkov 9. storočia z monumentálneho hradiska v pohorí Považský Inovec v katastri obce Bojná sa uskutočnila ako súčasť slávností 2. septembra 2006 pri príležitosti sviatku vyhlásenia Ústavy SR za účasti najvyšších predstaviteľov štátu, verejnosti  i médií. Možno si predstaviť lepšiu propagáciu úspechov SAV?

Ako SAV vlani popularizovala vedu

19. 2. 2007 | videné 3082-krát
Popularizácia vedy a SAV v roku 2006 podstatne vzrástla. Ponúkame informácie za rok 2006 aj s tabuľkami.

Rok 2006 z hľadiska popularizácie vedy možno považovať za prelomový. Propagácia vedy, výskumu a činnosti SAV v médiách i vo verejnosti zaznamenala výrazný kvantitatívny a najmä kvalitatívny nárast. V priebehu roka postupne stúpal aj záujem médií o výsledky vedy, dianie v SAV i o vedecké osobnosti zo SAV ( Viď príloha - Tabuľka č. 1 "SAV v médiách".). Výrazný podiel na tom malo zriadenie Tlačového odboru SAV (TO SAV) a jeho sústavný kontakt s médiami, ako aj zvýšená aktivita a záujem samotných vedeckých pracovníkov SAV propagovať rôznymi cestami výsledky svojej práce v médiách a na verejnosti ( Viď príloha - Tabuľka č. 2 - "Popularizácia vedy v SAV" - pod tabuľkou č.1).

SAV ponúkla v r. 2006 médiám viac ako 30 tlačových podujatí o výsledkoch i činnosti SAV, knižné prezentácie, desiatky tipov, podkladov i veľké množstvo vlastných materiálov, ktoré našli odozvu v kratších rozhlasových i televíznych príspevkoch (Rádio Slovensko, Devín, Regina, Expres, Twist, Viva, Okey, Lumen, Hey, TV TA 3, STV, TV Markíza) i rozsahom vo väčších monotematických reláciách (najmä Rádio Slovensko, Devín, TV TA3, STV 2, Infonet TV). Výrazne vzrástol aj počet článkov v denníkoch, týždenníkoch a dvojtýždenníkoch, z ktorých mnohé boli celo i viacstránkové. Išlo pritom o mienkotvorné periodiká ako Hospodárske noviny, Pravda, Sme, Eurobiznis, Verejná správa, Literárny týždenník, Revue priemyslu, ale aj Teleplus, Slovo a iné. Významnú úlohu v popularizácii vedy a výskumu naďalej zohrával mesačník Quark (62 materiálov o SAV), pre ktorý v decembri SAV pripravila osobitnú osemstranovú prílohu o výsledkoch svojho výskumu.

Významný nárast zaznamenala SAV a jej výsledky aj na rôznych internetových portáloch a weboch. Zdynamizovala sa tiež prezentácia výsledkov výskumu, vedeckého a organizačného života ústavov, Predsedníctva SAV (P SAV) a Snemu SAV v rubrike Aktuality na internetovej stránke www.sav.sk, ktorú zabezpečuje TO SAV (v r. 2006 - 235 článkov a informácií), čo sa zvýšeným počtom aktuálnych materiálov a najmä fotoreportáží z diania v SAV odrazilo priaznivo aj v mesačníku Správy SAV.

Najväčšiu odozvu v médiách mal "Vedec roka 2005" a Európsky týždeň vedy

K podujatiam, ktoré v priebehu r. 2006 najviac zarezonovali v médiách patrila akcia "Vedec roka 2005", z ktorej si vedeckí pracovníci SAV odniesli viacero čestných uznaní a tri hlavné ceny – vedci matematik prof. Anatolij Dvurečenskij sa stal Vedcom roka SR 2005, Ján Baláž z Ústavu experimentálnej fyziky SAV sa stal Technológom roka SR 2005 a Jana Jakubíková z Ústavu experimentálnej onkológie SAV sa stala Mladou výskumníčkou roka SR 2005. Aj vďaka nebývalému záujmu médií o túto akciu sa stali A. Dvurečenskij a matematika aspoň načas takmer rovnako populárni ako niektorí športovci. So záujmom médií sa stretli aj vynikajúce úspechy a osobnosti SAV ocenené v r. 2006 Herderovou cenou (Gabriela Kiliánová z Ústavu etnológie SAV), Humboldtovou cenou (Jozef Marian Gálik z Ústavu orientalistiky SAV), Krištáľovým krídlom (Silvia Pastorekova z Virologického ústavu SAV) i Cenami SAV.

Popularizačným a mediálnym vrcholom roka v oblasti vedy bol novembrový Európsky týždeň vedy a techniky 2006 (ETVT). Vedecké pracoviská SAV pri tejto príležitostí usporiadali, okrem tlačových besied pre médiá, aj množstvo akcií pre širokú verejnosť – výstavky vedeckých výsledkov, exkurzie, prednášky, premietania filmov, besedy s vedcami a prehliadky laboratórií. Tieto akcie sa zväčša spájali s dňami otvorených dverí (38 počas ETVT), počas ktorých si vedecké pracoviská SAV a ich laboratóriá na celom Slovensku pozrelo tisíce návštevníkov, najmä z radov študentov.

Astronómovia stále v kurze

Z oblasti matematicko-fyzikálnych vied a vied o Zemi a Vesmíre (I. odd.) sa okrem už spomínanej matematike mimoriadnemu záujmu médií i verejnosti tešili najmä astronómovia. V prvom polroku ho vyvolali najmä dobre spopularizované expedície Astronomického ústavu SAV za úplným zatmením Slnka a séria astronomických prednášok v bratislavskom PKO a neskôr pozorovanie mimoriadne zriedkavých výtryskov hmoty tatranskými astronómami Augustínom Skopalom a Teodorom Pribulom, ako aj ich skvelý úspech, keď sa im o niečo neskôr v spolupráci s kanadskými kolegami podarilo rozšifrovať štruktúru štvorhviezdnej sústavy. K popularizácii astronómie prispel aj kongres Medzinárodnej astronomickej únie v Prahe, ktorý zmenil pohľad na našu Slnečnú sústavu a mimoriadne úspešný deň otvorených dverí priamo v Observatóriu SAV na Lomnickom štíte. K popularite astronómie isto prispela aj kniha astronóma Vojtecha Rušina "Slnko – naša najbližšia hviezda" ocenená v septembri aj prémiou Literárneho fondu.

Médiám však neuniklo ani otvorenie novej prevádzky röntgenového difraktometra v Ústave merania SAV, nový skvapalňovač hélia spustený do prevádzky na spoločnom pracovisku SAV a UPJŠ v Košiciach v Centre nízkych teplôt, vynikajúci výsledok Ľubomíra Solína z Geografického ústavu SAV "Mapovanie povodňového rizika v malých povodiach SR" ocenený Modrou planétou na výstave Hydrotec 2006, séria zaujímavých výsledkov z Ústavu informatiky SAV a z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, ako aj svetový úspech v oblasti supravodivosti kremíka, pod ktorý sa spolu s francúzskymi vedcami podpísal aj mladý vedec Jozef Kačmarčík z ústavu experimentálnej fyziky SAV.

Virológovia s vtáčou chrípkou a Miroslav Saniga najpopulárnejší

Z oblasti vied o živej prírode a chemických vied (II. odd.) v médiách rezonovali najčastejšie otázky vtáčej chrípky, na ktoré pravidelne odpovedali vedci z Virologického ústavu SAV. Celoročnú pozornosť v médiách i na internete si už tradične udržal aj onkologický výskum. Nielen titulom "Mladý výskumník roka SR 2005", ktorý putoval do Ústavu experimentálnej onkológie SAV, ale aj výskumom kmeňových buniek v boji proti nádorovým ochoreniam a najmä spustením prístroja Wave system, podstatne urýchľujúcom analýzu DNA, do prevádzky v novembri počas tlačovej konferencie v rámci Týždňa vedy. Onkológovia SAV ho mohli zakúpiť vďaka nadácii SPP a verejnej zbierke, ktorú organizoval Slovenský paralympijský výbor.

Veľkému záujmu médií sa tešil aj z celosvetového hľadiska vynikajúci výsledok - liečba novorodeneckej cukrovky sulfonylmočovinou, pod ktorý – ako uviedol aj prestížny vedecký časopis New England Journal of Medicine – sa podpísal aj slovenský vedec z Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV prof. Iwar Klimeš.

Druhým rovnako skvelým úspechom svetového významu, bola práca biológov Jozefa Šimútha a Kataríny Bílikovej z Ústavu molekulárnej biológie SAV pri príprave a realizácii projektu sekvenovania včelieho genómu, o čom písal aj prestížny časopis Nature.

Mimoriadnu odozvu v médiách mala aj tlačová konferencia Ústavu ekológie krajiny SAV, ktorá priblížila verejnosti návrhy vedcov na riešenie situácie v Tatrách po kalamite v r. 2004, zaujali však aj viaceré výsledky Ústavu zoológie SAV, najmä liečba nehojacich sa rán pomocou sterilných lariev a viaceré výsledky Parazitologického ústavu SAV. Z nich najviac práca mladej výskumníčky Markéty Derdákovej zaoberajúcej sa problematikou kliešťami prenášaných zoonóz s dôrazom na lymskú boleriózu a anaplazmózu, za ktorú v júni získala Cenu SAV pre mladého vedeckého pracovníka.

Čo do počtu príspevkov z II. oddelenia vied SAV však jednoznačne dominoval Ústav ekológie lesa SAV a autorsky najmä Miroslav Saniga, výskumník z Výskumnej stanice v Starých Horách, ktorý sústavne po celý rok zásoboval elektronické i tlačené média aktuálnymi výsledkami a poznatkami z výskumu lesa. Právom získal za svoj Kalendár prírody uverejňovaný po celý rok v mesačníku Quark 2. cenu v súťaži o najlepší popularizačný príspevok roka, ktorú vypísalo MŠ SR, SAV a SSN k Európskemu týždňu vedy 2006.

Bez komentárov odborníkov SAV by sa média nezaobišli

Významný podiel na vzostupe mediálnych a popularizačných aktivít SAV majú pracoviská oddelenia vied o spoločnosti a kultúre III.odd.), ktorých vedeckí pracovníci sa v médiách pravidelne vyjadrovali ku všetkým spoločenským, ekonomickým, politickým, právnym, sociálnym i historickým problémom, ktoré hýbali Slovenskom v roku 2006. Tak v kratších spravodajských príspevkoch ako i v rozsiahlejších diskusiách (Ekonomický ústav, Prognostický ústav, Ústav politických vied, Ústav štátu a práva, Sociologický ústav, Historický ústav).

Do diania v spoločnosti mali čo povedať - a aj hovorili - tiež filozofi a psychológovia a oblasť kultúry zveľaďovali a slovenskú spoločnosť kultivovali aj umenovedci, literárni vedci a jazykovedci, ktorých články, analýzy, názory, hodnotenia, recenzie, kritiky, jazykové okienka, atď., bolo možné nájsť na stránkach novín, časopisov a v elektronických médiách tiež po celý rok. Rôzne diskusie v médiách nevynímajúc.

Mimoriadnu, niekoľko mesiacov trvajúcu odozvu vo všetkých médiách mala napr. tlačová beseda "Slovensko a jeho regionálne rozdiely v kontexte integračných dosahov", na ktorej vedeckí pracovníci Sociologického ústavu SAV predstavili projekt "Regionálny rozvoj v SR". Sériu tlačových besied pre média v spolupráci s Tlačovým odborom pripravil aj Ekonomický ústav SAV, z ktorých najviac zaujala beseda na tému "Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Globálna konkurencieschopnosť a energetická a demografická kríza", ktorá bola dokonca vysielaná v priamom prenose internetovou televíziou InfonetTV.

Vedeckým pracoviskom SAV, ktoré v r. 2006 doslova neschádzalo z novinových stránok, bol Archeologický ústav SAV. Zaslúžil sa o to nielen úspešný výskum pod vedením archeológa Karola Pietu v Kuvajte na ostrove Failaka, výskum kniežacej hrobky z r. 400 n.l. v Matejovciach, ktorú objavil archeológovia z múzea v Poprade, ale najmä skvelé nálezy archeológov zo SAV z počiatkov 9. stor. z hradiska v pohorí Považský Inovec v katastri obce Bojná.

Úspešné aj knižné prezentácie a výstavy

Pozornosť médií i širokej verejnosti pritiahli aj knižné prezentácie. Za všetky spomeňme aspoň projekt "Knižnica slovenskej literatúry", ktorý sa zrealizoval spoločnými silami Ústavu slovenskej literatúry SAV, vydavateľstva Kaligram, Predsedníctva SAV, MŠ SR a MK SR. Knižnica slovenskej literatúry začala zásluhou denníka SME v spolupráci s Ústavom slovenskej literatúry v novembri 2006 vychádzať aj na internete, pod názvom "Zlatý fond denníka Sme", čím sa klasické diela slovenskej literatúry, literárnymi vedcami zo SAV prinavrátené do ich pôvodnej podoby, stali dostupnými zdarma prakticky každému.

K popularizačným aktivitám pracovísk oddelenia vied o spoločnosti a kultúre (nezahrnutým do tabuľky č. 2 - "Popularizácia vedy v SAV" ) patrí nepochybne aj viac ako 1 400 encyklopedických hesiel spracovaných vedeckými pracovníkmi SAV (mimo Encyklopedického ústavu SAV) a 10 500 odpovedí jazykovedcov na e-mailové a telefonické dotazy verejnosti adresované do jazykovej poradne JÚĽŠ SAV.

Osobitnú a veľmi úspešnú kapitolu v popularizácii výsledkov SAV v r. 2006 predstavujú výstavy. Pracoviská SAV sa zúčastnili na 52 výstavách*, z ktorých viaceré samy organizovali, pre mnohé pripravovali koncepciu, scenár alebo ich SAV koordinovala. K najúspešnejším patrili medzinárodná výstava Ekotechnika a výstavy Hydrotec, Regioninvest a Carplast v máji v bratislavskej Inchebe, kde si z prvých troch spomínaných SAV odniesla – Modrú planétu za exponát Geografického ústavu SAV "Mapovanie povodňového rizika" a zásluhou Arboréta Mlyňany SAV, ktorý dotvoril spoločnú expozíciu SAV živou zeleňou, aj "Diplom za najkreatívnejšiu expozíciu". Ako najkrajšia bola ocenená expozícia SAV aj na 5. ročníku Medzinárodnej výstavy kameňopriemyslu a geológie Kamenár. Okrem toho sa SAV zúčastnila na výstavách Agrokomplex, Interlab, Bibliotéka, pripravila výstavy Cestami do minulosti, Bojná: hospodárske a a politické centrum Nitrianskeho kniežatstva a zorganizovala, resp. sa podieľala na ďalších 19-tich archeologických výstavách. S menom SAV sú spojené aj výstavy Slovensko v 20. storočí na Bratislavskom hrade, Juraj Meliš – Idey a ideológia, Zázračný rok vedy, tentoraz v Košiciach, Komunikácia 2007 v SNM, Slovenskí vzdelanci – Doctissimi Slovaciae V., Pamiatky byzantskej a latinskej kultúrno-obradovej tradície v SÚJS SAV a iné. Vďaka nim mohli tisíce návštevníkov na celom Slovensku, niekedy aj bez toho, aby si to uvedomovali, na vlastné oči obdivovať nielen prácu vedeckých pracovníkov SAV, ale aj vedu ako takú.
––––––––––––––––––––
* Uvedený počet výstav v tabuľke č. 2 predstavuje výstavy celoslovenského, resp. regionálneho významu. Nie sú v ňom zahrnuté výstavky vo foyer ústavov SAV počas ETVT, ktoré boli súčasťou Dní otvorených dverí.