Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

_DSC0094.jpg

Obrazy inšpirované vedou sú vystavené vo foyeri Auly SAV

29. 9. 2022 | videné 732-krát

Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie CEM SAV, v. v. i. oslavuje 75. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti zorganizoval výstavu veľkoformátových obrazov výtvarníka Branislava Kristína. Výstava s názvom Sila experimentov je zaujímavým príkladom toho, ako môže byť veda prepojená s umením. Autor bol pri tvorbe inšpirovaný štruktúrami chemických látok stobadín a cemtirestat, ktoré výskumníci ústavu v minulosti vyvinuli.

„Experiment. Slovo, ktoré si spájame najmä s výskumom v laboratóriu je však často aj súčasťou umenia. Experimentujú ako vedci, tak aj umelci. Vo vedeckej práci je umenie stvoriť fungujúci experiment, stanoviť hypotézu či správne interpretovať výsledky. Rovnako tak aj umelci môžu tvoriť svoje diela na základe experimentov s farbou, technikou či pracovnými postupmi,“ uvádzajú organizátori výstavy.

V histórii Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie CEM SAV, v. v. i. došlo k mnohým vedeckým úspechom, ktoré boli sprevádzané „umením“ a „náhodami“. Bolo to napríklad pri objave stobadínu a jeho účinkov, pri výskume voľných radikálov, mechanizmov starnutia či pri objave cemtirestatu a jeho diméru. Tieto fascinujúce príbehy, ktoré stoja za obrazmi a informácie o autorovi nájdete v prílohách na konci textu.

Výstava je predajná, potrvá do 11.10. 2022

Text a grafika: Katarína Gáliková

Foto: Martin Bystriansky

 

 

Súvisiace články