Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Aktuality

Titulný obrázok

Vitvorťe si svoje vlastnuo štúrovskuo meno

27. 12. 2020 | zhliadnuté 1950-krát

Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV ponúka verejnosti na svojich webových stránkach špecializovaný nástroj ŠTÚROVCI alias Vitvorťe si svoje vlastnuo štúrovskuo meno v snahe pripomenúť svojho význačného menovca aj netradičným spôsobom.

Záujemcovia si pomocou neho môžu sami vygenerovať vlastné „štúrovské‟ meno. Vytvorenie nástroja bolo inšpirované skutočnými menami, ktoré si štúrovci v pamätný deň 24. apríla 1836 dali na Devíne, no tvorcovia k nim pridali ďalšie slovanské dvoj- a trojslabičné mená, ktoré možno rozdeliť na dve časti – ako napríklad Domoľub, Ctiboh či Bojislav. Práve rozdelením mien vznikli „stavebné kamene“, ktoré sa dajú následne vzájomne kombinovať a vytvoriť výsledné meno. Hoci sa v Štúrovej družine nevyskytovali ženy, nástroj ŠTÚROVCI generuje mená aj pre ne.

Dnes teda netreba ísť až na Devín, ako Štúrova družina v roku 1836, stačí kliknúť na webovú adresu a k svoju menu si môžete pripojiť aj to „štúrovské“.

Ak vás láka aj štúrovská slovenčina, vyskúšajte aj prekladač do štúrovskej slovenčiny s názvom LUDEVÍT, ktorý umožňuje základný preklad zo štandardnej do štúrovskej slovenčiny na ortografickej a čiastočne aj na lexikálnej úrovni a ktorý je dostupný na tejto stránke.

Text: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV

Foto: TASR