Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Logo projektu

SAV sa podieľa na zvyšovaní digitálnej, informačnej a funkčnej gramotnosti Rómov

4. 12. 2020 | videné 1110-krát

Centrum spoločenských a psychologických vied SAV sa stalo jedným z riešiteľských partnerov projektu Interreg Danube Transnational Programme DREAM ROAD. Otváracie podujatie projektových partnerov s účasťou verejnosti a médií sa konalo online 2. decembra. Ukončenie projektu sa predpokladá v decembri 2022. Do projektu je zapojených 15 organizácií dlhodobo etablovaných v oblasti sociálnej inklúzie Rómov z Česka, Maďarska, Rakúska, Rumunska, Bulharska, Srbska, Moldavska, Ukrajiny a Slovenska. Okrem toho bolo do projektu prizvaných aj 14 lokálnych asociovaných partnerov.

Pomenovanie projektu “Dream Road” je skratkou názvu “Danube REgion for improved Access and eMpowerment of ROmA Development” (Podunajský región za zlepšenie prístupu a umožnenie rozvoja Rómov). Hlavným cieľom projektu je premostenie existujúcej medzery medzi Rómami a Nerómami v informačnej, digitálnej sfére a funkčnej gramotnosti.

Pre dosiahnutie projektových zámerov bola vyvinutá špeciálna metodológia, ktorá v prvej etape zahŕňa zostavenie „skrinky s náradím“ (toolbox) obsahujúcej inteligentné participatívne metódy na zaangažovanie Rómov do vzdelávacieho procesu. Toolbox umožní vznik a sfunkčnenie vedomostných laboratórií (learning labs), teda komunitných priestorov pre posilňovanie informačnej, digitálnej a funkčnej gramotnosti. Táto fáza vedomostného transferu sa bude odohrávať prostredníctvom špeciálne vyškolených mediátorov, ktorých úlohou bude vzbudzovať záujem v radoch miestnych Rómov o vytvorenie a udržanie komunity sústredenej okolo vedomostných laboratórií. Vo finálnej etape projektu sa počíta s informatívnou a vzdelanostnou kampaňou v radoch zamestnancov štátnych a samosprávnych úradov a ostatných verejných inštitúcií, ktorá bude zameraná na prekonávanie existujúcich mentálnych bariér pri práci s marginalizovanými rómskymi komunitami.

Centrum spoločenských a psychologických vied SAV spolu s asociovaným lokálnym partnerom, ktorým je mesto Košice, zabezpečí vznik vedomostného laboratória na rómskom sídlisku Luník IX. Ako etablovaná výskumná inštitúcia Centrum spoločenských a psychologických vied SAV predstavuje v projekte hlavného referenčného partnera pre poskytovanie konzultácií v oblasti zosúlaďovania implementačných metód projektu s metodológiami sociálnych vied.

Členmi projektového tímu sú Ivana Studená (Prognostický ústav CSPV SAV), Anna Kalistová (Spoločenskovedný ústav CSPV SAV), Ondrej Ficeri (Spoločenskovedný ústav CSPV SAV) a Slávka Mačáková (externý člen, ETP Slovensko).

Text: Ondrej Ficeri, Spoločenskovedný ústav CSPV SAV

Súvisiace články