Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Najkrajšia kniha o Slovensku Miroslava Sanigu

Najkrajšia kniha o Slovensku

6. 5. 2020 | videné 1745-krát

Porota 13. ročníka súťaže o Najkrajšiu knihu a propagačný materiál o Slovensku za rok 2019 ocenila knihu Prechádzky slovenskou prírodou 1. miestom v kategórii Kniha o Slovensku. Autorom textu a peroviek je Miroslav Saniga. Jedinečné fotografie v publikácii pochádzajú tiež z archívu autora. Publikácia môže okrem dospelých zaujať aj mladších čitateľov vďaka bohatému obrazovému materiálu, textom k obrázkom i vďaka autorovmu štýlu.

Doc. Ing. Miroslav Saniga, CSc., je vedeckým pracovníkom Ústavu ekológie lesa SAV. Na Slovensku ho ľudia poznajú ako nadšeného popularizátora prírody. V úvode tejto 261-stranovej najkrajšej knihy o Slovensku sa prihovoril čitateľom: „...Tá (príroda) má svoj vlastný kalendár ´udalostí´, ktoré sa na jej scéne dejú v priebehu dňa i roka. Pozorný pozorovateľ našej prírody môže sledovať fascinujúce úkazy, ktoré sa tu odohrávajú počas dňa i roka. Z ich nespočetného množstva som vybral najzaujímavejšie, ktoré ma očarili už v ranom detstve. Verím, že nadchnú aj vás a pomôžu aj vám trocha lepšie sa zorientovať v ročnom kalendári našej prekrásnej prírody...“

Napríklad v časti venovanej mesiacu máj sa dá vychutnať aj atmosféra, ktorá vládne v lese i v urbánnom prostredí práve teraz, začiatkom mája: „Najskorším ranostajom v lesnom prostredí je hlucháň hôrny, ktorý v prvých májových dňoch začína tokať ešte za úplnej tmy, okolo pol tretej hodiny, a počas nocí s mesačným svitom hluchánie kohúty prednášajú svoje zásnubné verše nepretržite od večera do rána. Krátko po štvrtej hodine precitne z polospánku v lesoch i mestských parkoch a záhradách červienka obyčajná. Tá svojím plačlivým spevom zobudí žltochvosta hôrneho, drozda plavého i čierneho a trskotu. Ďalší speváci sa zobúdzajú v tesnom slede za sebou. Medzi poslednými sa do zborového vtáčieho koncertu zapájajú druhy, ktoré nocujú v dutinách stromov. Neskoršie vstávanie dutinových druhov je spôsobené tým, že každý vtáčí druh je naprogramovaný na určitý prah svetla, pri ktorom sa zobúdza, a ihneď začína spievať. Pretože v dutinách stromov ´svitá´ neskôr ako vonku, sýkorky, ďatle, brhlíky či kôrovníky vstávajú spomedzi lesných vtáčích obyvateľov medzi poslednými.“

Kniha bude vystavená spolu s ďalšími ocenenými dielami v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici a výstava bude putovať po vybraných mestách po Slovensku. Organizátorom tejto prestížnej súťaže obrazových a obrazovo-textových kníh a propagačných materiálov je Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov. M. Saniga získal ocenenie aj v minulosti, v tomto roku sa stal jeho trojnásobným držiteľom.

Katarína Sládeková, ÚEL SAV

Súvisiace články