Aktuality

Virológovia SAV budú testovať s komponentmi vyrábanými na Slovensku

7.4.2020, otvorené 413-krát

 

Slovensko by malo čoskoro výrazne zvýšiť počet testovaní na ochorenie COVID-19. Prispeje k tomu diagnostický PCR test na nový koronavírus, ktorý vyvinuli slovenskí vedci na čele so slovenskou firmou MultiplexDX, pričom kľúčový komponent vyrobil vedec Pavol Čekan. Nový diagnostický test na ochorenie COVID-19 otestovali virológovia z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied pod vedením Borisa Klempu.

„Podobne, ako sme štátu na začiatku ponúkli podieľať sa na testovaní, teraz považujeme za povinnosť pomôcť overovať funkčnosť nového kitu. Primery a próby vnímame od začiatku ako kritický materiál, ktorý musí byť nepretržite dostupný na testovanie. Je výbornou správou, že tieto látky si už Slovensko dokáže vyrábať vo vlastnej réžii. Počas uplynulých týždňov sme veľmi intenzívne porovnávali citlivosť a funkčnosť tejto novej zostavy so štandardnými zostavami, ktoré používame na rutinné testovanie. V tomto smere spolupracujeme aj s tímom Tomáša Szemeša z Vedeckého parku UK. Veľmi nám v tom pomáha aj fakt, že sme získali a charakterizovali prvé izoláty koronavírusu zo slovenských pacientov, ktoré teraz môžeme využívať ako referenčný materiál,“ povedal Boris Klempa.

Testy sa na Virologickom ústave BMC SAV aktuálne validujú, následne by mali prejsť certifikáciou.

„Tu nejde o žiadny experiment. Postupujeme presne podľa protokolu Svetovej zdravotníckej organizácie, len teraz je testovanie vyskladané z komponentov, ktoré si vyrábame na Slovensku,“ dodal virológ.

O novinkách v testovaní informoval na tlačovej konferencií člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík za prítomnosti premiéra Igora Matoviča. Nadácia Eset financuje prvých 100 000 kusov testov.

SAV/TASR

Foto: TASR

Príloha

Testovanie vo Virologickom ústave BMC SAV