Aktuality

Košická vedecká kaviareň jubiluje

Vložil(a): A. Nozdrovická, 25.11.2019, videné 554-krát

 

Vedecké kaviarne v Košiciach oslavujú už desiate narodeniny. Spoločne si ich pripomenú organizátori i návštevníci v stredu 27. novembra 2019 o 18. hodine v kinosále Kulturfabrik Tabačka na Gorkého ulici v Košiciach. Jubilejnú prednášku bude mať Dr. Ing. František Simančík z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV v Bratislave, člen Predsedníctva SAV. 

Na jubilejnej vedeckej kaviarni sa uznávaný odborník a lektor pokúsi nájsť odpoveď na otázku: Musí náš lokálny komfort spôsobovať globálny problém? a pozrie sa na klimatickú zmenu očami inžiniera. „Zameriam sa najmä na problémy získavania a využívania vhodnej energie potrebnej na život ľudstva z pohľadu jej dlhodobého zabezpečenia, ktoré súčasne musí garantovať, že ľudstvo prežije aj z pohľadu iných environmentálnych aspektov. Z hľadiska udržateľnosti posúdime rôzne koncepty zabezpečovania ľudstva potrebnou energiou – od fosílnych palív cez technický metanol, solárnu elektrinu, „zelený amoniak“ alebo technický vodík. Na praktických príkladoch budú znázornené niektoré zaujímavé technické riešenia uskladňovania slnečnej energie vyvíjané na Slovensku, ktoré môžu prispieť k znižovaniu našej závislosti na fosílnych palivách,“ avizuje v anotácii František Simančík.
RNDr. Ján Gálik, CSc., vedecký riaditeľ Neurobiologického ústavu BMC SAV v Košiciach, duša košických vedeckých kaviarní si zaspomína na prvú, ktorú zorganizoval so spolupracovníkmi, ešte ako súčasť projektu APVV, v decembri roku 2009 v kaviarni Gallerka v Župnom dome na Hlavnej ulici. „Prvým prednášajúcim bol kolega z ústavu MVDr. Jozef Burda, DrSc. Odvtedy sa v 87 kaviarňach vystriedalo takmer 70 prednášajúcich, výnimočných ľudí z rôznych oblastí vedy,“ sumarizuje desaťročnicu obľúbenej popularizačnej aktivity, ktorá si získala stály fanklub.


A keďže ide o jubilejnú kaviareň, pozýva po jej skončení aj na malú spomienkovú diskusiu s pohárom vína. (kč)

Foto: archív

Príloha

Desaťročnicu vedeckých kaviarní v Košiciach uzavrie prednáškou o klimatických zmenách z pohľadu inžiniera František Simančík
Príloha

Skromná premiéra v roku 2009 – vpravo prvý prednášajúci, neurobiológ Jozef Burda