Aktuality

Malí vedci opäť v akcii

Vložil(a): S. Ščepán, 6.8.2019, videné 445-krát

Slnko, voda a vzduch sú súčasťou nášho života, avšak málokedy si uvedomujeme silu týchto živlov. Ich silu a využiteľnosť si hravou formou otestovali účastníci na letnom vedeckom tábore na pôde SAV.

Sedemnásť detí si v dňoch 22. až 26. júla 2019 mohlo vyskúšať aké je to byť vedcom na letnom vedeckom tábore, ktorý pripravili Ústav materiálov a mechaniky strojov a Ústav polymérov SAV v Bratislave. Každý deň bol plný dobrodružstva. Okrem rôznych hier a zábavy, pracovali malí vedci tímovo aj na vlastných projektoch a spoznávali Ústavy SAV. Rozdelení do skupín, si vybrali jeden zo živlov, ktorému sa potom venovali celý týždeň. Na výber mali slnko, vodu a vzduch. V nasledujúce dni skupina SLNKO pracovala na slnečných hodinách, na lome svetla v rôznych prostrediach a na zákonitostiach optiky. V skupine VODA sa pracovalo na blahodarných kozmetických prípravkoch do kúpeľa, na neviditeľnom atramente a na výrobe ekologickej lávovej lampy. Skupina VZDUCH sa pozrela na zúbok reakciám vzduchu v závislosti na teplote a tiež si malí vedci zasimulovali prácu pľúc.

Na nudu nebola príležitosť, pretože ďalší vedecký program bol bohatý a akčný aj vďaka Dr. Viliamovi Pavlíkovi z Ústavu anorganickej chémie.  Okrem dymu si deti užili to, čo na hodinách v škole ešte nezažili - výbuchy. Priznávame sa, skúšali sme cukor ako okysličovadlo. Našťastie sme všetci vyviazli bez následkov... Ing. Miroslav Dobrucký previedol deti Ústavom informatiky SAV, kde videli výkonné počítače a tiež sa porozprávali o Aurelovi - súčasnom slovenskom najvýkonnejšom počítači. Navštívili aj Ústav experimentálnej onkológie BMC SAV, kde im Dr. Lenka Wachsmannová ukázala, čo sa skúma v ich laboratóriách. Deti si skúsili nanášanie vzoriek na elektroforetický gél a pozorovali tkaninové bunky pod mikroskopom. S Mgr. Zuzanou Kisovou a Dr. Domenicom Pangallom z Ústavu molekulárnej biológie SAV si začali pestovať baktérie z vlastných prstov a naučili sa, že extrakt z mäty nám môže poslúžiť proti bolesti hlavy a extrakt z klinčekov proti bolesti zubov. Pomocou mikroskopu si deti poprezerali rôzne baktérie a spóry. Na Ústave materiálov a mechaniky strojov SAV, navštívili s Dr. Naďou Beronskou laboratórium elektrónovej mikroskopie, kde sa skúmal hmyz, lupene ruží a analyzovali sa chemické prvky v dvadsaťcentovej minci.

Vďaka Červenému krížu sa malí vedci naučili ako zachraňovať životy, fixovať zlomeniny horných končatín a ošetriť rôzne rany. S lektorkou Denisou Leštachovou z jazykovej školy exliakademia.sk si zahrali zábavné hry s použitím angličtiny. V rámci oddychu navštívili ZOO, vystavali si vlastnú priehradu na Železnej studienke a zahrali si orientačnú hru, ktorá všetkých doviedla k štedrému pokladu. 

Letný denný tábor vyvrcholil 26. júla 2019 „záverečnou konferenciou“ pre rodičov a súrodencov, kde si mali možnosť prvýkrát vyskúšať prezentovanie dosiahnutých výsledkov z ich celotýždenného projektového bádania pred verejnosťou. Zároveň sa tak stali najmladšími popularizátormi vedy na Slovensku.

 

Alena Šišková, Martin Nosko, Naďa Beronská

 

 

Príloha

a Ústave molekulárnej biológie SAV.
Príloha

Zážitok zo ZOO...