Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Profesor Yury Gogotsi pri prednáške v Aule SAV

V Slovenskej akadémii vied prednášal profesor Gogotsi

30. 5. 2019 | videné 745-krát

Profesor Yury Gogotsi pôsobí na Drexel University vo Philadelphii a je špecialistom na výskum 2D materiálov. Bol prvým hosťom v rámci cyklu prednášok, na ktoré pozýva Slovenská akadémia vied spolu s Učenou spoločnosťou Slovenska vedecké kapacity z celého sveta. Spolu so svojím výskumným tímom sa profesor Gogotsi venuje novému typu 2D materiálov MXénom, ktoré hrajú významnú úlohu vo využívaní najnovších materiálov a technológií.

„MXény sú nová skupina 2D anorganických materiálov, ktoré sme na Drexel Univerzity v USA po prvýkrát popísali v roku 2011. Sú to vrstevnaté karbidy alebo karbonitridy prechodných kovov a používajú sa v mnohých aplikáciách. Náš výskum má veľký úspech, za ktorý vďačím svojmu excelentnému tímu študentov, postdoktorandov, ktorí pracujú s veľkým nasadením. Vďaka tomu máme rozbehnutú spoluprácu s výskumnými pracoviskami po celom svete,“ povedal profesor Yury Gogotsi.

Štruktúra MXénov je veľmi podobná dobre známemu grafénu, no ich nespornou výhodou je, že sa skladajú z viacerých striedajúcich sa vrstiev atómov. Vďaka takejto štruktúre majú vyššiu pevnosť ako grafén, je možné modifikovať ich povrch, kým ich jadro ostáva vodivé. Tieto vlastnosti sa využívajú pri príprave rôznych elektronických súčiastok, nových typov batérií, nositeľných zariadení, senzorov a antén. 

„Sme veľmi radi že profesor Gogotsi je súčasťou nášho projektu Horizon Nano2Day. Jeho skúsenosti s týmito novými materiálmi sú pre nás veľmi poučné a jeho rady nám pomáhajú rýchlejšie napredovať v riešení cieľov projektu, príprave nových typov polymérnych kompozitov s MXénmi so zaujímavými vlastnosťami,“ povedala Dr. Mária Omastová z Ústavu polymérov SAV, koordinátorka projektu Nano2Day.

Prof. Dr. Yury Gogotsi je spoluautorom dvoch kníh, viac ako 600 príspevkov v recenzovaných časopisoch a získal viac ako 50 patentov. Je uznávaným vedcom a jeho H-index je vyšší ako 115 (podľa WOS). Za svoju prácu získal množstvo prestížnych ocenení.

Monika Hucáková

Foto: SAV