Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Doc. Matula pri vysvetľovaní, prečo je téma ionizujúceho žiarenia dôležitá.

V košickej vedeckej kaviarni to v marci nebezpečne žiarilo

2. 4. 2019 | videné 650-krát

Po februárovej, čiastočne humornej košickej vedeckej kaviarni (hovorili sme o Ig Nobelových cenách), bola marcová kaviareň naladená na vážnejšiu tému. Témou bol fenomén, podľa charakteristiky autora, ohrozujúci i užitočný, a to ionizujúce žiarenie. Autorom kaviarne bol uznávaný odborník, skúsený expert v oblasti rádioterapie, doc. RNDr. Pavol Matula, CSc., z Východoslovenského onkologického ústavu, a. s., v Košiciach.

Už afiliácia pána docenta napovedá, akým smerom sa prednáška a beseda uberala. Doc. Matula sa snažil priblížiť poslucháčom princípy využitia ionizujúceho žiarenia pri liečbe závažných ľudských ochorení, v prevažnej miere zhubných nádorov. Aby sa však poslucháči v spleti odborných termínov ako protóny, pozitróny, RTG, CT, PET a pod. nestratili, pripravil prednášajúci zrozumiteľný úvod, čo to ionizujúce žiarenie je, ako vzniká, aké boli počiatky jeho skúmania, a o osobnostiach, ktoré k objaveniu a štúdiu ionizujúceho žiarenia a jeho účinkov prispeli. Bolo to potrebné, veľká časť poslucháčov sú totiž laici, ktorí v danej oblasti nepracujú a do kaviarne ich privádza len túžba dozvedieť sa niečo viac o svete okolo nás z úst skutočných odborníkov.

Pri popise atómu sme sa dozvedeli, že „tam dolu je kopa miesta“ (citát R. Feynmana) – ak by jadro atómu bolo pingpongovou loptičkou uprostred futbalového štadióna, tak elektróny by okolo neho obiehali vo vzdialenosti tribún pre divákov. Mnohým odľahlo, že žiarenie mobilných telefónov má od ionizujúceho žiarenia ďaleko, a mnohých naopak prekvapilo, že ionizujúce žiarenie je v určite miere s nami prítomné od nepamäti a všade. Jeho zdrojmi sú kozmické žiarenie, terestriálne  žiarenie, vnútorné žiarenie (izotopy v potrave) a najväčšou zložkou je žiarenie radónu, ktorý vzniká v zemskom podloží a z podložia sa dostáva na zemský povrch a do obytných materiálov a priestorov.

Zaujímavé boli mapy rozloženia intenzít prírodného žiarenia na Slovensku, ale ešte zaujímavejšie boli porovnania ožiarenia z rutinných vyšetrení alebo činností. Tak sme sa dozvedeli, že pri snímke pľúc dostane človek len dávku, ktorá sa rovná asi trojdňovej dávke prírodného žiarenia. Ale pri snímke chrbtice je to dávka rovnajúca sa 120 – 150 dňom prírodného žiarenia. Pri počítačovej tomografii (CT) je to, samozrejme, omnoho viac – CT hrudníka alebo brucha sa rovná ekvivalentu  zhruba troch rokov prírodného žiarenia.  Pri lete z Viedne do New Yorku dostane človek dávku žiarenia, ako keby si spravil dve snímky hrudníka. Stále je to však len zlomok z úrovne prirodzeného ionizujúceho žiarenia.

No a po úvode sa doc. Matula dostal do jemu blízkej oblasti – využitie žiarenia v terapii nádorov. Hovoril o princípoch CT, PET Leksellovom noži, brachyterpaii, podrobnejšie predstavil aj protónovú terapiu. Pomocou týchto metód dokážeme nádory úspešne “vypáliť” pri minimálnom poškodení okolitých zdravých tkanív a orgánov.

V závere prednášky nezabudol vyzdvihnúť význam „kráľovnej vied“ matematiky a matematického modelovania pre správnu aplikáciu terapeutického žiarenia. Výsledky jeho práce v tejto oblasti si všimli aj v zahraničí a požiadali ho o napísanie monografie (P.Matula, J.Končik, Key to Radiobiological Modelling Effects in Radiation Oncology, Lambert Academic Publishing 2018). Svoju prednášku pán docent ukončil niekoľkými vtipmi z vedeckého prostredia. Rovnako ľudsky a vtipne svoju prednášku aj začínal, keď sa snažil poslucháčov zabaviť počas neplánovaného čakania na vyriešenie technických problémov s prezentačnou technikou. Bolo to zase veľmi príjemné a užitočné stretnutie. Nakoniec ako vždy. Veď príďte, určite neoľutujete :-).

Text a foto: Ján Gálik