Aktuality

SAVinci: Daniel Nagaj rád vysvetľuje nemožné

Vložil(a): A. Nozdrovická, 31.1.2019, videné 493-krát

Daniel Nagaj je mladý, ambiciózny vedec, ktorý o fyzike hovorí rád. A ešte radšej o kvantovej fyzike a o veciach, o ktorých vieme, že nevieme. Aj preto bol prvým prednášajúcim, ktorý sa predstavil v obnovenom projekte vedeckej kaviarne SAVinci. Konala sa v klasickom termíne – poslednú stredu v mesiaci v novom priestore, u suseda areálu SAV na bratislavskej Patrónke – vo Westend biznis zóne.

„Nie som ani mladý, ani ambiciózny, ale veľmi rád prednášam,“ začal s úsmevom a veľmi energicky gestikulujúci Mgr. Daniel Nagaj, PhD., z Fyzikálneho ústavu SAV, Centra pre výskum kvantovej informácie. Zároveň dodal, že je aj dirigentom detského zboru a fotografom. No ale najmä – a takmer dve hodiny doslova posedenia to potvrdili – zanietený vedec, ktorý zaujme „z prvej“.

Už pri výbere témy na prednášku sa Daniel nadchol, o čom bude rozprávať. Čo ani počítače budúcnosti nedokážu? Samotný názov je pre úplných laikov obrovská neznáma. No Danielovo vysvetlenie pomohlo nazrieť do tajov kvantovej fyziky, jej možností – aj nemožností. Od jednoduchých hlavolamov kontinuálne prechádzal do ťažších problémov a riešení. Preto sa ani nemožno čudovať, že po prednáške nemali otázky konca. Daniel vysvetľoval, konzultoval s kolegami v publiku, ukazoval, dokazoval... Jednoducho, keď o sebe tento vedec hovorí, že rád prednáša o fyzike, matematike, informatike, vidno to. Nezabudol však zdôrazniť, že človek by síce rád vedel všetko, no stále zostáva základná otázka, čo nám príroda naozaj dovolí vypočítať a do akých sfér nám vďaka kvantovým počítačom, ktoré zatiaľ ani nemáme, dovolí nahliadnuť. „Napríklad, ak sa nám podarí pochopiť, ktoré úlohy o fyzikálnych systémoch sú mimoriadne ťažké, možno do nich dokážeme efektívne uložiť a zašifrovať dáta.“ Vysvetľoval kvantovú teleportáciu, prenos šifrovaných informácií aj rozdiel v práci súčasných a kvantových počítačov.

„Pre svoju prácu potrebujem len papier, pero,“  rád hovorí a jedným dychom dodáva, že momentálne ho najviac baví dokázať, že niektoré veci nemôžeme vedieť. „A dokázať, že sa niečo nedá, je nesmierne ťažké,“  vážne prízvukuje. 

Daniel Nagaj je absolvent FMFI UK Bratislava, odbor teoretická fyzika, v rokoch 2003 až 2008 pôsobil na Massachusetts Institute of Technology, odbor teoretická fyzika / kvantová informácia, kde získal doktorandský titul. Pracoval na univerzitách vo Viedni a v Berkeley. V súčasnosti je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum kvantovej informatiky FÚ SAV.

Cieľom vedeckých kaviarní SAVinci je priblížiť verejnosti menej formálne výskum všetkých svojich ústavov z troch oddelení – vied o neživej prírode, vied o živej prírode a chemických vied, a vied o spoločnosti a kultúre. Nové priestory Westendu, kde sa kaviarne SAVinci budú spravidla počas poslednej stredy v mesiaci konať, zabezpečia väčší komfort pre prednášajúcich aj publikum a určite pomôžu k oživeniu Westend zóny, ktorá by sa chcela stať centrom vedeckej obce a prístupná širokému publiku.

Andrea Nozdrovická

Foto: Matej Fabiánek

Príloha

Zanietený prednášajúci Daniel Nagaj
Príloha

Od jednoduchého ku kvantovej fyzike
Príloha

O prednášku bol veľký záujem.