Aktuality

Svet pôdnych živočíchov

Vložil(a): A. Nozdrovická, 26.1.2019, videné 301-krát

Blíži posledná streda v mesiaci, a to aj v roku 2019 znamená ďalšiu vedeckú kaviareň v Košiciach. Uskutoční sa 30. januára od 18. h v Kulturfabrik Tabačka – kinosála, Gorkého 2.

Tento raz sa nebudeme pozerať na oblohu ani do mikroskopu, budeme sa pozerať pod nohy. Keď po zemi kráčame, bežíme alebo lyžujeme, asi ani netušíme, čo sa skrýva pod našimi nohami. Zem a pôda nie je len podložka pre naše nohy, pre zjazdovky, prípadne pre kladenie betónu či asfaltu. Je to svet plný neuveriteľne bohatého a rozmanitého života so všetkým, čo k životu patrí.

Zem, po ktorej kráčame, je momentálne taká zamrznutá, že je veľmi ťažké pozrieť sa pod jej povrch. Tak si o tom aspoň porozprávame. Na virtuálnu návštevu do sveta pod povrchom pôdy nás v prednáške Know-how pôdnych živočíchov. Prispôsob sa alebo odíď! zoberie RNDr. Peter Ľuptáčik, PhD., z Ústavu biologických a ekologických vied PF UPJŠ v Košiciach.

Hlavné tézy prednášky: 
Pôda je tenká vrstva takpovediac medzi nebom a zemou, zmiešaná z rozdrobenej podložnej horniny a zvyškov mŕtvych tiel rastlín a živočíchov. Aby mohla existovať, musia v nej žiť rôzne organizmy, ktoré ju svojou činnosťou udržiavajú. Ako však dokážu v pôde rôzne živočíchy prežiť? Ako sa pohybujú, komunikujú, hľadajú potravu, rozmnožujú sa? Majú na to všetko prispôsobenia. Pri spoločnom stretnutí si o niektorých z nich povieme a povieme si aj o význame pôdy pre život na súši.

Veríme, že to bude návšteva príjemná, ale aj prekvapivá a poučná. Nakoniec ako každá doterajšia vedecká kaviareň. 

Ján Gálik

Foto: Peter Ľuptáčik

Príloha

Stonožička
Príloha

Drobné pôdne článkonožce
Príloha

RNDr. Peter Ľuptáčik, PhD., z Ústavu biologických a ekologických vied PF UPJŠ v Košiciach