Aktuality

Spermie – olympijskí plavci v kríze

Vložil(a): S. Ščepán, 27.11.2018, videné 389-krát

Ako titulok pre našu pozvánku sme použili názov prednášky, ktorá odznie v novembrovej Vedeckej kaviarni v Košiciach 28. novembra 2018 o 18.00 hodine v kinosále Kulturfabrik Tabačka na Gorkého ulici 2.  

Hlavný organizátor vedeckých kaviarní v Košiciach RNDr. Ján Gálik, CSc. hľadal, hľadal, až našiel prednášajúcu, ktorej termín – posledná novembrová streda – vyhovoval. Z Nitry, zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity,  pricestuje do Košíc Ing. Eva Tvrdá, PhD. Zaoberá sa predovšetkým výskumom vplyvu voľných radikálov a antioxidantov na pohlavné bunky živočíchov.

Je to oblasť, o ktorej sa hovorí len občas, žiaľ, stále viac so zdvihnutým prstom,“ podotýka Ján Gálik. „Som rád, že sme túto tému mohli zaradiť do nášho cyklu. Obrazne povedané, genderovo sme ju vyvážili, lebo prednedávnom sme sa s MVDr. Dušanom Fabianom, DrSc. z Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat CBV SAV rozprávali o peripetiách vajíčka, kým sa z neho stane embryo.“
Cieľom prednášky bude predstaviť a popísať jedinečnú štruktúru a funkcie spermií, ktoré ich robia unikátnymi bunkami v ľudskom organizme. Eva Tvrdá opíše ich kľukatú cestu k vajíčku a ich význam pri vzniku nového života. Bude sa venovať tiež problematike znižujúcej sa plodnosti u mužov, jej príčinám ako aj možnostiam jej zlepšenia.

(kč) Foto: archív

 

 

Príloha

Eva Tvrdá, lektorka novembrovej Vedeckej kaviarne v Košiciach, sa venuje výskumu vplyvu voľných radikálov a antioxidantov na pohlavné bunky živočíchov.