Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Simon Smith pri prezentácii svojho výskumu, ktorý realizoval v Sociologickom ústave SAV.

Simon Smith, štipendista programu Marie Skłodowska-Curie Fellowship v Sociologickom ústave SAV, prezentoval svoju publikáciu

18. 5. 2017 | videné 1221-krát

Britský sociológ Simon Smith predstavil svoju knihu s názvom Discussing the News: The Uneasy Alliance of Participatory Journalists and the Critical Public, ktorú vydalo vydavateľstvo Palgrave. Simon Smith pôsobil ako štipendista programu Marie Skłodowska-Curie Fellowship v Sociologickom ústave SAV od mája 2013 a do decembra 2015. Skúmal diskurzívne praktiky, ktoré sa uplatňujú pod článkami novín na internete, praktiky administrovania týchto príspevkov a vplyv týchto javov na premeny novinárstva.

 

Práve tento výskum, uskutočnený v redakciách denníkov SME a Denník N, sa stal základom jeho knihy, ktorá prináša významné poznatky o digitálnej participatívnej žurnalistike. Ako to na prezentácii 16. mája 2017 v Malom kongresovom centre Vedy Simon Smith zdôraznil, počas výskumu bolo dôležité zamerať sa na marginálne a často podceňované súčasti novinárskej práce, akou je aj prispievanie do diskusií pod článkami alebo moderovanie týchto diskusií, pretože často tieto, zdanlivo okrajové záležitosti, sú najlepšími indikátormi hlbších procesov.

 

Kniha Simona Smitha nie je čisto sociologická, je zaujímavá aj z hľadiska lingvistiky a mediálnych štúdií. Sám Simon na predstavení knihy prezradil, že by bol rád, keby knihu využívali aj pri výučbe na katedrách žurnalistiky a mediálnych štúdií. Svojím interdisciplinárnym prístupom zaujme širokú škálu sociálnych vedcov a záujemcov o problematiku. 

 

Marianna Mrva, Sociologický ústav SAV