Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Predsednícky stôl CEN: zľava Felix Unger, Janez Potočnik a Božťan Žekš, predseda Slovinskej akadémie vied.

V Ľublane rokovali členovia združenia CEN

27. 10. 2005 | videné 1475-krát
Deklarácia CEN vyzýva na rýchlejší rozvoj výskumnej infraštruktúry v nových členských štátoch EÚ. Bude mať Európa svoje špičkové výskumné pracovisko - EIT?

V Ľubľane rokovali v dňoch 20.-21. októbra členovia výkonného výboru CEN, Central European Network (združenia akadémií vied nových členských krajín EÚ). Za Slovenskú akadémiu vied boli na rokovaní predseda SAV Štefan Luby a prvý podpredseda SAV Ján Slezák. Zúčastnili sa na troch podujatiach: na zasadnutí CEN, na sympóziu „Prírodné vedy v súčasnej spoločnosti“ a na rokovaní CEN s komisárom EÚ Janezom Potočnikom.

1/ Na programe rokovania CEN bola diskusia o podpore vzniku European Insitute of Technology (iniciatíva Jána Figeľa) a Ľublanská deklarácia, vyzývajúca na zlepšenie intelektuálnych, sociálnych a ekonomických podmienok pre výskum a vývoj v Európe.

Ideu vzniku EIT (European Insitute of Technology) podnietila Európska komisia v polovici septembra t. r. výzvou na verejnú diskusiu o možnostiach, ako ho vytvoriť. Ide najmä o to, ako by EIT mohol posilniť vzdelávanie, výskum a inovácie v podmienkach Európy. Technický pokrok a podpora špičkového vedeckého výskumu sú totiž kľúčovou podmienkou ekonomického rastu a konkurencieschopnosti starého kontinentu. Ten však až na niekoľko výnimiek zaostáva v počte nových objavov aj v ich aplikácii: klesá podiel Európanov medzi držiteľmi Nobelových cien, i počet európskych patentov. Ján Figeľ, európsky komisár pre vzdelávanie a kultúru, i predseda Európskej komisie José Manuel Barroso sa domnievajú, že vznikom EIT by sa mohol zastaviť odliv mozgov za oceán a pritiahnuť k spolupráci najlepších jednotlivcov a špičkové pracoviská v oblasti výskumu. Verejná diskusia by mala do polovice novembra sformulovať úlohy a možnú štruktúru EIT. Viac informácií a konzultácií nájdete na

http://europa.eu.int/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=EIT alebo na
http://europa.eu.int/comm/education/eit/index_en.html

2/ Sympózium „Prírodné vedy v súčasnej spoločnosti“ bolo o štyroch témach:
- CA Chemical Engineering, D. Bogle, Veľká Británia
- Galanthamine Story (liečenie Alzheimerovej choroby), J. Frőhich, Rakúsko
- Molekulárna nanotechnológia, E. Matijevič, USA
- Etika v biomedicíne, J. Trontelj, Slovinsko

Jeho účastníci prijali Ľublanskú deklaráciu, ktorou sa obracajú na verejnosť a vedúcich predstaviteľov krajín EÚ. Deklarácia konštatuje, že aj napriek prijatým deklaráciám na podporu vedy sa zaostávanie Európy zväčšuje a doterajšie výzvy a programy sa ukazujú ako neúčinné. Neboli schopné zabrániť úpadku viacerých dôležitých odvetví, napríklad chemických a farmaceutických výrob. Výsledkom je nielen frustrácia, ale i strata práce i perspektív. Najlepšie mozgy odchádzajú preč, čo bude mať dlhodobé negatívne dôsledky na vzdelávanie aj na príchod nových investícií. Je teda nevyhnutne potrebné
- efektívne podporiť základný výskum zo strany ERC (Európskej rady pre výskum),
- štruktúrne fondy zamerať na rýchlejší rozvoj výskumnej infraštruktúry v nových členských štátoch EÚ,
- politické rozhodnutia vykonávať na základe vedeckých analýz
- zredukovať na minimum administratívne procedúry.

3/ Komisár EÚ pre vedu a výskum Janez Potočnik mal prednášku „Nové výskumné programy vo svetle Lisabonskej stratégie“ a zúčastnil sa na diskusii s CEN. Slovenská delegácia žiadala, aby 7. rámcový plán bol viac „user friendly“ ako 6. RP a vyslovila nespokojnosť so zložením Scientific Council ERC, kde majú pozície iba väčšie krajiny (absentujú Írsko, Luxembursko, Slovensko, Slovinsko, pobaltské štáty, Cyprus a Malta). Žiadali sme miesta pozorovateľov pre menšie štáty. Komisár žiadal podporu pre SC ERC a povedal, že toto riešenie nie je trvalé.

Závery: SAV bude sledovať vývoj v SC ERC, formovanie panelu evaluátorov a rokovať o EIT s komisárom Figeľom. Nasledujúce rokovanie CEN bude v máji 2006 v Budapešti.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Počas návštevy Ľubľany sa naskytla prof. Lubymu a prof. Slezákovi jedna príjemná spoločenská príležitosť: odovzdať dekrét o čestnom členstve v Učenej spoločnosti SAV prof. Felixovi Ungerovi, prezidentovi Európskej akadémie vied a umení.

Felix Unger je odborníkom v chirurgii srdca, pôsobí na Universitätsklinik fűr Herzchirurgie v Salzburgu. Viac o jeho odbornej kariére a záujmoch nájdete na

http://www.european-academy.at, resp. na
http://www.ctsnet.org/home/funger