Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Aktuality

Titulný obrázok

Historička z Prahy darovala krv v Košiciach

22. 10. 2015 | zhliadnuté 880-krát

Napriek vytrvalému lejaku prišlo do budovy ústavov SAV na Šoltésovej ulici v Košiciach dvadsať  záujemcov o bezpríspevkové darovanie krvi.

Organizátor Ján Gálik z Neurobiologického ústavu SAV si radostne mädlil ruky a spokojní boli aj pracovníci mobilnej jednotky Národnej transfúznej služby.  Aj keď po vyšetreniach vzorky krvi šiestich záujemcov vyradili s odporúčaním, aby prišli nabudúce, keď budú mať trochu viac červených krviniek. Avšak pohľad na konečných 14 plných odberových vakov ich tešil. Do krvného skladu pribudnú zásoby pre tých, ktorí krv budú potrebovať po operáciách. Azda neprezradíme žiadne tajomstvo, ak povieme, že najviac bolo „áčkarov“, teda darcov s krvnou skupinou A. Či je taká vzácna? „To nie je dobre položená otázka,“ hovorí šéfka košickej pracoviska NTS MUDr. Jitka Máčalová. „V našich končinách má áčko najviac ľudí, skupinu AB najmenej, ale najvzácnejšia je vždy tá krvná skupina, ktorú človek potrebuje v kritickej chvíli.“

Pre mladú historičku Kláru Kohoutovú bol 15. október mimoriadnym dňom. „Konečne som mohla po prvý raz darovať krv,“ povedala po premiérovom odbere usmiata historička, doktorandka v Spoločenskovednom ústave SAV v Košiciach. Prezradila, že už dávno chcela darovať krv, ale nejako to dosiaľ nevyšlo – raz mala piercing, potom iný problém. Jej čeština i meno evokovali otázku, odkiaľ je a prečo si zvyšuje vzdelanie práve v Košiciach. „Som rodáčka z Prahy, tam som vyštudovala oralhistóriu na Karlovej univerzite. Ale tu, v Košiciach, som robila diplomovku... a pritiahlo ma sem srdce,“ vyšla s farbou von. Ihly sa nebála, lebo v detstve mala viacero úrazov, nuž sa voči pichaniu stala imúnnou.

Každému darcovi, i tým, ktorí tentoraz nesplnili všetky podmienky pre darovanie krvi, patrí vďaka. Dovidenia na jarnom odbere.

Text a foto: Katarína Čižmáriková