Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Titulný obrázok

William Schmidt po francúzsky

4. 3. 2005 | videné 1951-krát
Vyšla kniha o Slovákovi, žijúcom v Belgicku.

Nášmu autorovi, rodákovi z Jaslovských Bohuníc, ale aj manažérovi, vynálezcovi, ctiteľovi a interpretovi ľudovej hudby, po slovenskom vydaní ďalších pozoruhodných a bohato dokumentovaných memoárov "Zbieranie starých mincí – Ako som žil na Západe a obchodoval s Východom" (2003), vychádza v bratislavskom vydavateľstve Domov a svet aj francúzska verzia knihy pod názvom "Collecte de vieilles pièces d´argent – Comment j´ai vécu à l´Ouest et fait du commerce avec l´Est" (2005, 157 strán). Príhovor k nej napísal valónsky literát Jean-François Grégoire.

Autor, ktorý absolvoval dve vysoké školy na Slovensku a dve v zámorí, je spoluzakladateľom Lúčnice a Východoslovenského vysokoškolského umeleckého súboru v Košiciach, naspieval dve CD-platne slovenských ľudových piesní z okolia Trnavy. Okrem toho sa podieľal na dvoch vynálezoch svetového významu, na rekonštrukcii a inovácii technológií viacerých slovenských a stredoeurópskych podnikov, prešiel viacerými zamestnaniami a dramatickými zákrutami v živote – o tom všetkom píše vo svojej knihe. Vo veku zrelosti a múdrej súvahy vôbec neodpočíva, vlastne stále premýšľa a intenzívne pracuje pre vzostup krajiny z ktorej vyšiel, aj keď „musel“ emigrovať. Stále sa pokúša urobiť niečo užitočné, čo je jeho krédom.
ISBN 80-969039-5-0

P.S.: Slovenskú verziu memoárov možno dostať kúpiť v kníhkupectvách Dobrej knihy a ďalších predajniach prostredníctvom distribútora p. Pišteka.
Viliam Jablonický
redaktor, vydavateľ,
(publicista, kritik, historik kultúry)
Kapicova 4
SK - 85101 Bratislava
Tel. 421 /2/ 63453561
vjablonicky@zoznam.sk
alebo vjablonicky@post.sk