Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

V Múzeu letectva a kozmonautiky pred Flyerom bratov Wrightovcov

Vedecký pracovník SAV na stránkach Washington Post

26. 11. 2004 | videné 2210-krát
Ako sa to mohlo stať? Jednoducho! Stačí sa umiestniť medzi prvými desiatimi percentami pretekárov, ktorí dobehli do cieľa 29. ročníka U. S. Marine Corps Marathon.

Skratka USMCM znamená Maratón námornej pechoty USA. Bežal sa 31. októbra 2004 vo Washingtone, D.C. a na stránky The Washington Post sa podarilo preniknúť Ing. Viliamovi Novákovi, DrSc., členovi Predsedníctva SAV, ktorý sa medzi s viac ako 17 tisícami účastníkov umiestnil na 754. mieste časom 3:41:04. Samozrejme, cesta to bola súkromná, ale aj tak bežal s emblémom SAV na hrudi, nečakajúc za to odmenu (ani pochvalu), aj keď by sa jej iste potešil.

Je pravda, že USMCM bol hlavným cieľom dvoch účastníkov zo Slovenska (tým druhým bol spolubežec Michal Holík), ale nebol cieľom jediným. Väčšina z nás vie, že Washington D.C. obsahuje (okrem prezidenta USA) aj viacero pamätihodností, medzi ktorými kraľujú múzeá „Smithsonians”. Okrem viacerých umeleckých galérií je tu aj skvelé Múzeum dejín prírody (Museum of Natural History), Múzeum dejín Ameriky (Museum of American History) a skvost medzi nimi, Múzeum letectva a kozmonautiky (Air and Space Museum). Práve toto je podľa dostupných informácií najnavštevovanejšie múzeum na svete: ročne ho navštívi až 12 miliónov návštevníkov.

Jeho exponátmi sú tie najznámejšie lietadlá a rakety. Od prvého moderného lietadla bratov Wrightovcov „Flyer”, ktoré sa vznieslo do vzduchu v roku 1903, cez raketové lietadlo X-1 na ktorom Ch. Yeager prekonal ako prvý rýchlosť vzduchu, známe lietadlo Spirit of Saint Louis, na ktorom Charles Lindbergh ako prvý preletel Atlantik nonstop, až po návratový modul Apolla 11, ktoré ako prvý výtvor človeka pristálo na Mesiaci s ľudskou posádkou. Je tu aj Voyager, lietadlo, ktoré s dvojčlennou posádkou obletelo Zem nonstop, až po gondolu balóna, v ktorom len nedávno obletel našu planétu J. Fosset.

Je to naozaj skvelé múzeum, na podrobnú prehliadku ktorého sú potrebné týždne. Okrem technických lahôdok obsahuje aj demonštračnú časť, kde je na jednoduchých modeloch znázornený princíp vztlaku, vplyv tvaru telies na aerodynamický odpor a veľa ďalších javov. A toto je práve to, čo by sme chceli aj my v SAV priniesť na pôdu SNM. Nielen v oblasti aerodynamiky a nielen demonštráciou základných prírodných zákonov, ale pokúsiť sa prístupným spôsobom demonštrovať vybrané výsledky výskumu ústavov SAV širokej verejnosti. Najzaujímavejšie je však to, že do múzeí Smithsonians sa neplatí vstupné! Navyše, múzeá sú otvorené po celý rok okrem 25. decembra. Ďalšou – už menej príjemnou skutočnosťou – sú prehliadky návštevníkov múzeí pri vstupe do nich, asi také ako na letisku. Je to však zorganizované tak, že návštevníkov to prakticky neobťažuje.

Tým sa však zaujímavosti Washingtonu D.C. nekončia. Je to mesto monumentálnych budov a pamätníkov. Boli sme tam práve počas prezidentských volieb. Ich princíp – víťaz v jednotlivom štáte berie všetko – a volebné „stroje”, keď volič pri volebnom akte vytvára svoj dierny štítok, ktorý vhadzuje do urny, boli pre nás zážitkom.

Aj keď USMCM bol naším primárnym cieľom, aj ostatné pozoruhodnosti Washingtonu D.C. stoja za návštevu tohoto mesta, kde dvojica kandidátov Kerry – Edwards dostala 90 % voličských hlasov.

Viliam Novák

Texty k foto: