Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Sonda Rosetta doletela ku kométe

6. 8. 2014 | videné 1850-krát

6. augusta 2014, po vyše desaťročnej púti Slnečnou sústavou a prekonaní vzdialenosti vyše 6 miliárd kilometrov, dorazila vesmírna sonda Rosetta k svojmu cieľu - kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

 

Rosetta je vlajkovou loďou Európskej kozmickej agentúry ESA, jej štartu v roku 2004 predchádzala asi desaťročná príprava s účasťou hádam tisícky vedcov a inžinierov. Aj keď Slovensko v čase príprav Rosetty (ani dodnes) nie je členom ESA, v rámci bilaterálnej spolupráce s Laboratóriom kozmických technológií Írskej národnej univerzity (STIL), prispelo Oddelenie kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach ku konštrukcii tejto sondy.

 

Práce, na ktorých sa ÚEF SAV podieľal, sa týkali elektronického servisného systému ESS, ktorý zabezpečí oddelenie pristávacieho modulu Philae od hlavnej sondy (orbitera) a komunikáciu medzi nimi. Systém ESS pracuje nominálne a v súčasnosti zabezpečuje komunikáciu cez tzv. pupočnú šnúru (umbilical cable). Po oddelení modulu Philae od orbitera (a dúfajme) jeho úspešnom pristátí na povrchu kométy v novembri 2014, bude ESS zabezpečovať komunikáciu medzi nimi pomocou rádiového spojenia.

 

Pracovníci ÚEF boli laboratóriom STIL prizvaní k prácam na sonde Rosetta na základe dlhoročnej úspešnej spolupráce v oblasti kozmického výskumu, ktorá viedla aj k oceneniu riaditeľky STIL  Prof. Susan McKenna-Lawlor medzinárodnou cenou SAV:

http://www.sav.sk/index.php?lang=sk&charset=&doc=services-news&source_no=20&news_no=578

 

Vesmírna misia Rosetta je historicky prvým pokusom pristáť priamo na jadre kométy. Analýza jadra kométy prinesie cenné poznatky o vzniku Slnečnej sústavy pred 4,6 miliardami rokov, keďže kométy pozostávajú z jej pôvodného “stavebného materiálu”.

 

Užitočné linky:

http://space.saske.sk/projects/ess/

http://vat.pravda.sk/vesmir/clanok/305899-k-prestiznej-vesmirnej-misii-rosetta-prispeli-aj-slovaci/

http://space.saske.sk/results/popul/2012-12-08-pravda.pdf

http://space.saske.sk/results/popul/2004-03-01-raketa-ariane.pdf

 

Zdroj: Oddelenie kozmickej fyziky ÚEF SAV, foto: ESA