Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Aktuality

Titulný obrázok

Noc výskumníkov aj v Košiciach

23. 9. 2010 | zhliadnuté 1888-krát
Kto chce spoznať vedcov, ich prácu a ich život, mal by prísť medzi nich už tento piatok 24. septembra do Obchodného centra Optima a Centra volného času Domino na Popradskej 86 v Košiciach.

Veda láka, priťahuje, pomáha, ale aj straší a odpudzuje. Akí sú vlastne ľudia pracujúci vo vede, aká je veda samotná? Noc výskumníkov je jedinečná príležitosť, ako stretnúť veľa vedcov na jednom mieste, opýtať sa ich a porozumieť im aj vede, ktorú robia.

Od poludnia do polnoci sa v OC Optima uskutoční najväčšia vedecká show, akú Košice zažijú prvý raz. Na nej sa presvedčí, že vedci sú obyčajní ľudia, ktorí majú bežné starosti a zažívajú bežné radosti, ale súčasne majú zaujímavú a dobrodružnú prácu. Košickí vedci premenia obchodné centrum Optima, kam sa ľudia zvyčajne náhlia za nákupmi, na obrovskú herňu. V nej predvedú malým aj veľkým, mladším i starším, že veda vie byť zábavná, čarovná a pútavá. Návštevníkov čakajú tri desiatky stanovíšť so zaujímavými vedeckými pokusmi a ukážkami vedeckej práce, šesťhodinový kultúrny program, 11 populárnych prednášok a besied v kine Cinemax a stovka vedcov a odborníkov. CVČ Domino ponúkne návštevníkom pozorovanie nočnej oblohy spolu s astronómom a zaujímavý program nielen v planetáriu.

Vedecké pokusy a demonštrácie „Hrajte sa s vedcami“ sú pripravené od 12.00 do 21.00 h na I. poschodí v OC Optima, prednášky a diskusie s vedcami budú od 12.30 do 20.00 h v multikine Cinemax a vedecko-kultúrna show na prízemí novej časti OC Optima
štartuje od 14.00 a potrvá až do 20.00 h. Nočné pozorovanie hviezd a program v CVČ Domino sa začína o 19.00 h a končí sa okolo polnoci.

Magnetom Noci výskumníkov v Košiciach bude nepochybne vystavený meteorit, ktorý spadol neďaleko Košíc vo februári tohto roku a levitujúci vláčik spolu s čarovaním pri nízkych teplotách. Niekoho zaujme výstava o najväčšom urýchľovači častíc LHC, iného rekonštrukcie archeologických nálezov. Spolu s vedcami návštevníci objavia rôzne tajomstvá spojené s fungovaním ľudského organizmu, zahrajú sa na detektívov, ktorí skúmajú molekuly v ľudskom tele, zistia, ako jednoducho nás môžu oklamať naše zmysly. Dozvedia sa, aké užitočné sú baktérie pri čistení aj ako košickí odborníci posielajú svoje prístroje do kozmu. Vedci tiež ukážu návštevníkom rôzne mikroorganizmy, ktoré nás obklopujú, a parazity, ktoré trápia ľudí aj ich domácich zvieracích miláčikov.

Malí aj veľkí si budú môcť odskúšať svoje schopnosti v Orientačnom behu vedou alebo v mnohých súťažiach a kvízoch, v ktorých možno vyhrať nielen plyšové hračky, ale aj vedecky zaujímavé ceny. Deti si budú vyrábať vlastnoručne vedecké hračky, v herni hrať rôzne logické hry, hľadať poklady v piesku.

Na pódiu vedci porozprávajú o svojich dobrodružstvách vo vede aj v živote a predvedú efektné pokusy, napríklad zatvorenie človeka do bubliny alebo meranie elektriny v ľudskom tele. Popoludnie od 14.00 do 17.00 spríjemní Katarína Koščová s kapelou a od 17.00 do 20.00 košická skupina Jazzabell.

V CVČ Domino bude najviac lákať pozorovanie nebeských telies rôznymi ďalekohľadmi. Astronómovia zabavia návštevníkov aj v prípade zlého počasia súťažami, rozprávkami, dokumentárnymi filmami či výstavami.

Vstup na všetky podujatia Noci výskumníkov v Košiciach je zdarma.

Podujatia v Košiciach pripravili košické ústavy a pracoviská Slovenskej akadémie vied (Ústav experimentálnej fyziky, Ústav geotechniky, Neurobiologický ústav, Ústav fyziológie hospodárskych zvierat, Parazitologický ústav, Ústav materiálového výskumu, Spoločenskovedný ústav, Archeologický ústav - Výskumné pracovné stredisko Košice a Astronomický ústav Tatranská Lomnica s podporou Technicko-hospodárskej správy ústavov SAV Košice) spolu s partnermi Centrum volného času Domino, Centrum volného času Regionálne centrum mládeže, Obchodné centrum Optima Košice a Cinemax.

RNDr. Eduard Kladiva, CSc.,
koordinátor Noci výskumníkov 2010 v Košiciach
Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied
Watsonova 47, 04001 Košice
Tel.: 0904 157751Program Noci výskumníkov 2010 v Košiciach:

Hrajte sa s vedcami, 12.00-21.00 h, 1. poschodie OC OPTIMA

Ukážky vedeckých pokusov, zaujímavých exponátov a výsledkov práce vedcov.
Košický meteorit vystavený v kine Cinemax; Elektrina v nás; Kmeňové bunky; Ischémia mozgu; Otestujte svoj čuch; Obezita a ideálna hmotnosť; Mikroorganizmy, ktoré nás obklopujú; Kliešte, hady, vtáky a myši; Chodiace molekuly; Načo sú nám bielkoviny a ako vyzerajú; Archeológ objavuje našu minulosť; Využitie baktérií v úprave surovín, odpadov a vôd; Mikrovlny nielen v kuchyni, ale aj pri spracovaní surovín a odpadov; Príprava nových materiálov v laboratórnom mlyne; Kozmické častice v hmlovej komore; Elektrické výboje, meranie rádioaktivity a spektra žiarenia; Ako pracuje astronomický ďalekohľad; Fyzika v kuchyni a čarovanie s dusíkom; Levitujúci vláčik; Pokusy s vákuom; Magnetické motorčeky, Lety do kozmu; Čarovanie s bublinami; Gyroskopy a studňa bez dna; Detské pokusy z fyziky a chémie; Vedecký inkubátor.

Slovenská cesta do mikrokozmu - výstava o výskume na urýchľovači LHC v CERN.
Portrét vedca/výskumníka - výstava prác z fotografickej súťaže
Európsky stánok - súťaže a diskusia o Európskej únii

Vedecko-kultúrna show, 14.00-20.00, prízemie OC OPTIMA

Zábavné vystúpenia vedcov, Bublinová show, Košický meteorit, Spievajte s héliom, Meranie elektrickej aktivity svalov, Kľúče k dejinám Košíc. Súťaže a kvízy pre deti a dospelých. Krátke rozhovory so slovenskými vedcami.
Od 14.00 do 17.00 vystúpenia Kataríny Koščovej s kapelou
Od 17.00 do 20.00 vystúpenia jazzovej skupiny Jazzabell
Herňa pre deti - vyskúšajte drevené hlavolamy a logické hry, súťažte medzi sebou
Dielňa pre deti - spolu s vedcami si vyrobte vedecké hračky, 14:30-16:30 súťaž o naj hračku
Orientačný beh vedou - zbierajte body pri vedeckých stánkoch a každú hodinu vyhrajte odmenu.

Prednášky a diskusie s vedcami, 12.30-20.00 h, multikino CINEMAX

Nočné pozorovanie hviezd, 19.00-24.00, CVČ Domino, Popradská 86

Pozorovanie objektov večernej oblohy v kupole hvezdárne hlavným ďalekohľadom a na terase Centra prenosnými ďalekohľadmi. Programy v planetáriu.
V prípade zamračenej oblohy sa program „Hviezdna obloha v planetáriu“ uskutoční aj o 21.30 h. a o 22.30 h. Filmy sa v tomto prípade budú premietať v aule a priestore chodby.