Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Dr. Wolfgang Frühwald pri svojej prednáške pred Učenou spoločnosťou SAV

W. Frühwald na návšteve v SAV

15. 5. 2006 | videné 1621-krát
Prezident Humboldtovej nadácie prof. Wolfgang Frühwald sa stal čestným členom Učenej spoločnosti SAV.

V stredu 10. mája 2006 priletel do Bratislavy prezident Nadácie Alexandra von Humboldta Univ. prof., Dr. phil. Wolfgang Frühwald, aby si na druhý deň, vo štvrtok 11. mája, v Bratislave, na zasadnutí Učenej spoločnosti SAV, prevzal menovací dekrét čestného člena Učenej spoločnosti SAV. Za účasti členov učenej spoločnosti, ale aj bývalých štipendistov Humboldtovej nadácie, zasadanie otvoril predseda Učenej spoločnosti SAV prof. Fedor Čiampor. Potom prečítal laudatio na počesť prof. Frühwalda (jeho text v plnom znení uverejňujeme pod čiarou) a odovzdal mu menovací dekrét. V nasledujúcej prednáške na tému „Veda v Európe ako nástroj mieru“, prof. Frühwald vyzdvihol význam medzinárodnej spolupráce vedcov, ktorej podpora je jedným z cieľov Nadácie Alexandra von Humboldta.

Spolu s prof. Frühwaldom Slovenskú akadémiu vied navštívila aj zástupkyňa generálneho sekretára Humboldtovej nadácie Dr. Gizela Janetzke. V prednáške, ktorá predchádzala slávnostnému zasadaniu Učenej spoločnosti SAV, mladým vedcom, doktorandom a postdoktorandom Slovenskej akadémie vied priblížila Nadáciu Alexandra von Humboldta, ako aj možnosti získania jej štipendia. (O štipendijných programoch informujeme na inom mieste - Ako získať Humboldtove štipendium?)

V piatok 12. mája prof. W. FRÜHWALD a Dr. G. Janetzke navštívili Archeologický ústav SAV v Nitre, kde ich predpoludním prijal riaditeľ ústavu prof. Alexander Ruttkay. Spoločne si potom prezreli pracovisko ústavu, knižnicu, Nitriansky hrad, ale najmä prezentáciu archeologických výsledkov ústavu v podobe veľkomoravských objektov, najmä opevnení. Popoludní Dr. Janetzke priblížila Humboldtovu nadáciu a ponuku jej štipendií na pôde Archeologického ústavu SAV aj mladým vedcom z Nitry.




Laudatio na počesť prof. Wolfganga Frühwalda


Univ. prof., Dr. phil. Wolfgang FRÜHWALD - Čestný člen Učenej spoločnosti SAV

Prof. W. Frühwald sa narodil v roku 1935 v Augsburgu, v Spolkovej republike Nemecko a je prvým humanitným vedcom, ktorý sa stal prezidentom Nadácie Alexandra von Humboldta.
Ph.D. získal v roku 1961 a miesto asistenta v roku 1969 na Ludwigovej Maxmiliánovej Univerzite v Mníchove. Potom pracoval ako vedecký asistent a prednášateľ na univerzitách v Mníchove, Bochume, Erlangen-Nurenbergu a v Münstri. Miesto riadneho profesora získal na univerzite v Trier-Kaiserslauten v roku 1970. V roku 1974 prešiel na miesto riadneho profesora histórie a nemeckej literatúry na Ludwigovu Maxmiliánovu Univerzitu do Mníchova. Pôsobil ako hosťujúci profesor na Univerzite Indiana (Bloomington, USA), na Univerzite J.W.Goetheho vo Frankfurte (2002), na Univerzite v Mainzi (2003). Od roku 2003 je emeritným profesorom.

W. Frühwald mnoho rokov venoval organizácii vedy. Bol členom Nemeckej rady pre vedu (1982-1987) a členom Rady pre vedu, technológiu a inovácie na čele s ministrom financií od roku 1994 do roku 1998. Viac ako desať rokov pracoval v Nemeckej nadácii pre vedu, spočiatku ako hodnotiteľ projektov, potom ako člen Senátu a Výboru pre spoluprácu (1986-1991) a nakoniec ako Prezident (1992-1997). Od roku 1994 do roku 1996 bol Prezidentom európskej rady EUROHORCS. Na univerzitách v Trier a v Mníchove bol dekanom, na L.M. Univerzite v Mníchovej jej viceprezidentom. Od roku 1999 je Prezidentom Nadácie Alexandra von Humboldta.

Prof. W. Frühwald je korešpondujúcim členom Akadémie Vied a Umení v Goettingene, Düesseldorfe a v Berlíne – Brandenburgu. Je zahraničným členom Poľskej Akadémie Umení a Vied a Akadémie Umení a Vied v Turíne. Je riadnym členom Academia Europea a Nemeckej Akadémie Prírodných Vied Leopoldina (Halle).

Prof. W. Frühwald bol vyznamenaný početnými medailami významných univerzít a organizácií, je nositeľom Rytierského kríža Spolkovej republiky Nemecko, čestným doktorom univerzít v Dubline, Bristole, Jeruzaleme a v Münstri. V roku 2002 dostal Vedeckú Cenu Alfrieda Kruppa.

Prof. W. Frühwald má významný podiel na tom, že viac ako 170 špičkových vedeckých pracovníkov zo Slovenskej republiky, z toho viac ako 40 zo Slovenskej akadémie vied, malo možnosť vedecky pracovať na nemeckých univerzitách a vedeckých ústavoch. Niektoré pracoviská získali z Nadácie Alexandra von Humboldta kvalitné prístrojové vybavenie. Ďalších študentov, doktorandov a vedeckých pracovníkov podporuje Deutsche Forschungsgemeinschaft, ktorej jedným z prezidentov bol aj prof. W. Frühwald.

SAV udelila v minulosti prof. W. Frühwaldovi Medailu SAV za podporu vedy.

Foto: Ján Vida