Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

V najbližšej Vede SK sa bude v sobotu 5. septembra hovoriť o vesmírnych tajomstvách

Mimozemské civilizácie vo Vede SK

4. 9. 2020 | videné 1343-krát

Vraj existujú iba dve možnosti. Buď sme vo vesmíre sami, alebo nie. Obe sú rovnako desivé. Tak znie výrok spisovateľa sci-fi Arthura C. Clarka, ktorý okrem iného písal aj o rôznych možnostiach kontaktu ľudstva s mimozemskou civilizáciou. Myšlienka, že by vo vesmíre mohol jestvovať život aj mimo Zeme, je stará najmenej štyristo rokov. Už Giordano Bruno provokoval predstavou, že na hviezdach na nebi môže byť život.

Rokmi sa k dohadom o mimozemskom živote v rôznych podobách vracajú astronómovia, astrofyzici, vedci z ďalších odvetví, ale aj laici. Nielen fanúšikov vesmírnych prekvapení a záhad fascinuje predstava, že vo vesmíre je viacero planét s potenciálom života v najrôznejších formách a podobách. Na druhej strane je všeobecne známy tzv. Fermiho paradox – kde sú všetci? Prečo o nikom nevieme?

Britskí vedci Tom Westby a Christopher Conselice z univerzity v Nottinghame publikovali v odbornom periodiku The Astrophysical Journal odhad, že v našej domovskej galaxii existuje 36 inteligentných mimozemských civilizácií, ktoré sú schopné komunikovať s ostatnými. Američan Frank Drake už v 60. rokoch minulého storočia priniesol „rovnicu“, ktorá stanovuje, ako pomocou siedmich faktorov vypočítať množstvo komunikácieschopných civilizácií, ktoré vo vesmíre existujú v rovnakom okamihu...

Aj to je dostatočný dôvod, aby sme sa vo vede SK v Rádiu Slovensko venovali aj téme – Mimozemské civilizácie a iné vesmírne tajomstvá. Hosťom bude Mgr. Martin Vaňko, PhD. z Astronomického ústavu SAV.

Veda SK sa začína v Rádiu Slovensko v sobotu 5. septembra o 22.18 hodine.

(spn)

Foto: unsplash/Robynne Hu

 

Reláciu si môžete vypočuť TU.

Súvisiace články