Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Figure -213FLAT.jpg

Najstaršia vírusová infekcia

9. 8. 2019 | videné 1578-krát

Hľadať fosílne dôkazy vírusov je nesmierne náročné. Najmä pre ich miniatúrne rozmery. Doteraz boli opísané len dve štruktúry, ktoré pripomínajú vírusové kapsuly a jedna deformácia kostí dinosaurov, ktorú mohol a nemusel spôsobiť vírus. Tímu Dr. Petra Vršanského, paleontológa Slovenskej akadémie vied, sa podarilo nájsť presvedčivý dôkaz. Nové zistenia opublikoval prestížny odborný časopis Palaeontographica.

V jantáre starom 98 miliónov rokov sme objavili  nesmierne vzácne, dokonale zachované mláďatá aj dospelých jedincov nových dravých švábov. Jeden z dospelých druhov prejavuje symptómy vírusovej infekcie. Chýbajú mu zadné krídla a predné má zdeformované,“ popisuje nové zistenia Peter Vršanský.

Ako ďalej tvrdí, tieto prejavy sú sprievodným znakom Iflavírusov, ktoré poznáme aj dnes. „Najznámejším z tejto skupiny je DWV vírus, ktorý deformuje krídla včiel a spolu s roztočmi spôsobuje kolaps včelstiev na celom svete. Je to primitívny vírus a existuje predpoklad, že táto skupina je oveľa staršia ako tento jej dôkaz. Vďaka týmto zisteniam môžu vedci takmer s určitosťou predpokladať, že svet dinosaurov bol už svetom s vírusmi,“ objasnil Peter Vršanský.

Na významných zisteniach sa podieľal medzinárodný tím vedcov z Ruska, Českej republiky, Nemecka, Veľkej Británie, Malajzie a Číny pod vedením Dr. Petra Vršanského z Ústavu vied o Zemi SAV a z Ústavu zoológie SAV. Prácu publikovali v prestížnom, najstaršom paleontologickom časopise Paleontographica v Štutgarte. Na práci sa podieľali aj Milan Beňo z Biomedicínskeho centra SAV a stážistka SAV Lucia Vršanská z Gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave. (mh)

Link na publikovaný článok:

https://www.schweizerbart.de/papers/pala/detail/314/91605/Pathogenic_DWV_infection_symptoms_in_a_Cretaceous_cockroach