Aktuality

Slovenský kozmický výskum jubiluje

Vložil(a): S. Ščepán, 26.9.2017, videné 671-krát

 

Uplynulo už 40 rokov, keď bol 24. septembra 1977 na orbitu Zeme vyslaný vedecký satelit Interkozmos-17 a na jeho palube prvá automatická vedecká aparatúra SK-1, skonštruovaná na Slovensku.

Odvtedy sa vedci a inžinieri z košického Ústavu experimentálnej fyziky SAV podieľali na dvadsiatke vesmírnych misií viacerých kozmických agentúr, či už s kozmickou technikou skonštruovanou výhradne v ich laboratóriách, alebo s významným podielom na spoločných aparatúrach so zahraničnými partnermi. Dnes už možno hovoriť o košickej tradícii v kozmickej fyzike a v kozmickom inžinierstve, ktorá s príslušným zahraničným renomé vedie k pozvaniam prispieť k ďalším prestížnym vesmírnym misiám. Takto Košičania prispeli aj k misii Rosetta, ktorá ako prvá v histórii pristála na kométe, do vesmíru sa s ich prispením chystajú nové misie, či už BepiColombo k planéte Merkúr, JUICE k mesiacom Jupitera, Luna-Globe k Mesiacu alebo JEM-EUSO na orbitálnu stanicu ISS. Aj v súčasnosti ich detektor MEP-2 už vyše 6 rokov spoľahlivo pracuje na orbite, odkiaľ posiela cenné dáta o kozmických energetických časticiach.

Ďalšie, 60-ročné jubileum slovenského kozmického výskumu súvisí s pozemným meraním kozmického žiarenia na Lomnickom štíte. Tam bol v roku 1957, v rámci Medzinárodného geofyzikálneho roka, uvedený do prevádzky detektor kozmického žiarenia, ktorý, po viacerých inováciách, košickí experimentálni fyzici prevádzkujú do dnešných dní. V modernej informatickej dobe sa stal súčasťou globálnej siete NMDB podobných detektorov kozmického žiarenia, ktorá plní významnú rolu vo výskume vesmíru a monitorovaní slnečnej aktivity a jej vplyvu na životné prostredie a technologické aktivity človeka. (r)

Príloha

Satelit Interkozmos-17 a „jubilujúca“ vedecká aparatúra SK-1 z Ústavu experimentálnej fyziky SAV.
Príloha

Observatórium SAV na Lomnickom štíte. „Jubilujúci“ detektor kozmického žiarenia okupuje podstatnú časť nového meracieho kontajnera.
Príloha

Súčasná podoba detektora kozmického žiarenia na Lomnickom štíte.
Príloha

Vesmírne observatórium Spektr-R (Radioastron) bolo na orbitu vynesené v roku 2011. Na jeho palube už vyše 6 rokov spoľahlivo pracuje spektrometer kozmického žiarenia MEP-2 z Ústavu experimentálnej fyziky SAV.