Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Jemná štruktúra bielej koróny Slnka počas úplného zatmenia dňa 3. novembra 2013. Autori: Jay M. Pasachoff, Allen B. Davis and Vojtech Rušin. Spracovanie: Miloslav Druckmüller.

Aj tatranské „čierne“ Slnko je v Nature

11. 8. 2017 | videné 2212-krát

Dňa 21. augusta 2017 nastane úplné zatmenie Slnka.

Toto zatmenie je výnimočné preto, že bude putovať cez celé Spojené štáty americké, od Oregonu do Južnej Karolíny. Tento úkaz so záujmom očakávajú nielen profesionálni vedeckí pracovníci, ale aj laická verejnosť. Odhaduje sa, že do pásu totality sa chystá okolo sedem miliónov návštevníkov.

Najnovšie číslo Nature Astronomy publikuje prehľadový článok Heliophysics at total solar eclipses od prof. Jaya Pasachoffa (Hopkins Observatory, Williams College, USA): https://www.nature.com/articles/s41550-017-0190

Prof. Pasachoff v článku  publikuje vzhľad bielej koróny Slnka (na fotografii): vedci ju zachytili počas úplného zatmenia v roku 2013 z pozorovacieho stanovišťa v africkom Gabone. Táto fotografia s vysokým priestorovým rozlíšením vznikla zložením a spracovaním veľkého počtu záberov počas zatmenia, medzi ktorými sa nachádzajú aj snímky dr. Vojtecha Rušina, pracovníka Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici. Doktor Rušin zatmenie v roku 2013 pozoroval ako člen medzinárodného tímu a v článku je uvedený ako spoluautor záberu. 

Martin Vanko, Astronomický ústav SAV