Aktuality

V Košiciach lietali do vesmíru

4.3.2017, otvorené 765-krát

 

Natrieskaný výmenník na Ulici obrody v Košiciach  bol v poslednú februárovú sobotu presvedčivým dôkazom, že vesmír, hviezdy, kométy a na ne letiace družice - sú spoľahlivé témy, ktoré pritiahnu malých vedátorov. O výskumoch vo vesmíre tentoraz vo vedeckom brlohu prednášal Ing. Ján Baláž, PhD. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV. 

Vedec – konštruktér a fyzik sa vývoju vedeckých aparatúr pre vesmírne satelity a sondy venuje od roku 1986, kedy nastúpil do zamestnania v Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach. Postupne sa podieľal na príprave vesmírnych vedeckých misií Active, Coronas, Interball, Mars-96, Mir, Štefánik, Double Star, HotPay, Rosetta, Radioastron, BepiColombo, Resonance, Luna-Glob a iných. Ján Baláž je známy aj ako popularizátor vedy. Z kufra osobného auta vyložil množstvo prístrojov, ktoré košickí vedci rokmi zostrojili pre kozmický výskum. „Mnohé sú len repliky, lebo originály buď zhoreli vo vesmíre, alebo tam obiehajú,“ povedal. Polovicu prednášky  venoval vesmírnej sonde Rosetta, ktorá po desaťročnom putovaní vesmírom dorazila k svojmu cieľu, ku kométe 67P/Čurjumov – Gerasimenko. Na jej jadre pristál Rosettin robotický modul Philae. Prvý objekt v histórii vytvorený človekom. Ich vzájomnú komunikáciu zabezpečoval elektronický servisný systém ESS, na ktorom sa Ján Baláž podieľal. Preto mu nerobilo ťažkosti preložiť do slovenčiny a spracovať do titulkov sprievodný komentár animovaného filmu o Rosette a jej module, ktorý deti zaujal. Na záver vedeckého brloha si samy mohli vyrobiť papierový model vesmírnej sondy.

Trochu v časovom strese ho lepili školáci z Humenného, ktorí potrebovali stihnúť vlak domov. Stali sa totiž pravidelnými návštevníkmi košických vedeckých brlohov. Osemnásť školákov zo ZŠ Kudlovská priviedla Mgr. Anna Daňová v rámci projektu „Kudlovčatá na cestách“ a trinásť piatakov zo ZŠ Dargovských hrdinov v Humennom RNDr. Jana Balážová. „Je to výborné podujatie, vôbec nám neprekáža, že tu s deťmi trávime sobotu. Naopak, ich a aj nás to baví. Máme dobré vlakové spojenie a aj výhodné cestovné,“ tvrdili unisono. Ťažkú hlavu začína mať z rastúceho záujmu o vedecké brlohy ich mentorka RNDr. Mária Zentková, CSc. z ÚEF SAV v Košiciach. Výmenník sa nafúknuť nedá, deti sa pri experimentoch pochopiteľne tlačia dopredu a potom nie každý všetko uvidí. „Popremýšľame, ako vyriešiť k spokojnosti všetkých limitujúce priestory i tlačenicu pri experimentoch,“ sľubuje, potešená rastúcim záujmom detí o prírodné vedy.

Text a foto: Katarína Čižmáriková   

 

 

 

 

Príloha

O košické výpravy do vesmíru, na ktorých sprevádzal konštruktér a vedec Ján Baláž, bol medzi účastníkmi vedeckého brlohu veľký záujem.
Príloha

Takýto som musel byť zamaskovaný pri práci na kozmickom prístroji,´ predviedol Ján Baláž.
Príloha

Dozitometer, dielo košických kozmických vedcov, s vlastnoručným podpisom prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu, ktorý s ním v rámci projektu Štefánik v roku 1999 obletel Zem 128-krát.
Príloha

Školákom z Humenného sa opäť nelenilo pricestovať do Košíc. Osemnástich zo ZŠ Kudlovská priviedla učiteľka Mgr. Anna Daňová. (v strede).
Príloha

Takúto veselú vesmírnu sondu Rosettu s jej modulom Philae si na záver mohol zhotoviť každý „brlohár“.