Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

A14V3983.JPG

Plast sa mení na šperk

16. 12. 2016 | videné 1350-krát

Plast dnes využívame v každej oblasti ľudskej činnosti. V momente, keď sa stáva odpadom, často myslíme na jeho ďalšie využitie. Potreba recyklovať je dnes už prirodzenou súčasťou mnohých domácností. Existujú však aj možnosti upcyklácie, kedy  dostávajú nepotrebné predmety „druhú šancu“ a môžu ešte v budúcnosti poslúžiť.

Z plastového odpadu s hodnotou niekoľkých stotín centa sa môže stať hodnotný interiérový prvok, módny doplnok alebo umelecké dielo. Táto myšlienka inšpirovala mladú umelkyňu Jaroslavu Frajovú z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorá oslovila vedkyňu z Ústavu polymérov SAV Alenu Šiškovú a začali spolupracovať.

„Jarka prišla s nápadom použiť na vytvorenie svojich umeleckých diel pokročilú technológiu prípravy nanovlákien v elektrickom poli. Myšlienka sa mi zapáčila natoľko, že som dospela k záveru, že by bolo zaujímavé vyžiť plastové fľaše na prípravu Jarkiných dizajnérskych kúskov,“ hovorí Dr. Alena Šišková z Ústavu polymérov SAV. „V obchode kúpenú fľašu z minerálky som si nastrihala na malé kúsky a postupne rozpustila vo vhodnom rozpúšťadle, roztok som zvláknila v elektrickom poli, pričom tvoriace sa vlákna dopadali priamo na Jarkine drôtené objekty“, popísala spôsob vzniku Alena Šišková.

Z tejto spolupráce vzniklo niekoľko zaujímavých interiérových objektov a kolekcií šperkov, ktoré môže vzhliadnuť aj verejnosť, a tak vznikla výstava NANO-Art. Tvoria ju 3 tematické okruhy: „Svetlo v priestore“, „Kolekcia šperkov - Cocoons“ a   „Záznam okamihu“. Tieto interiérové objekty už majú za sebou medzinárodné výstavy, ako je Textile of Today, Cena Oskara Čepana ale aj prehliadka študenských prác na Akademie bildenden Kunst in Wien, Future v Plzni. Kolekcia šperkov sa dostala aj na Medzinárodné bienále designu do brnenského Technického múzea.

Historicky prvá výstava NANO-Art v priestoroch Ústavu polymérov SAV bude trvať do 15. januára.