Aktuality

Generálny tajomník OSN v sprievode ministra zahraničných vecí SR navštívil pracoviská SAV na Lomnickom štíte

Vložil(a): Ľ. Suballyová, 21.10.2015, videné 936-krát

 

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun s manželkou a podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák s manželkou v nedeľu 18. októbra 2015 navštívili Lomnický štít a pozreli si pracoviská Astronomického ústavu SAV a Ústavu experimentálnej fyziky SAV.  

V observatóriu ich privítal riaditeľ  Astronomického ústavu SAV  Aleš Kučera a Karel Kudela z Ústavu experimentálne fyziky SAV. Vzácnym hosťom predstavili unikátne prístroje určené na výskum slnečnej koróny a kozmického žiarenia získané zo Štrukturálnych fondov EÚ. V krátkej prednáške vysvetlili potrebu uvedeného výskumu pre určovanie tzv. kozmického počasia, teda vplyvu žiarenia, častíc a magnetického poľa na telekomunikačné, navigačné a satelitné zariadenia, ktoré sú kľúčovými technológiami našej súčasnosti.

Po krátkej diskusii v príjemnej atmosfére sa pán generálny tajomník OSN aj minister zahraničných vecí Slovenskej republiky podpísali do kroniky najvyššie položeného pracoviska na Slovensku a poďakovali za nevšedný zážitok.

Text: RNDr. Aleš Kučera, CSc.

Príloha

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a minister zahraničných vecí Slovenska Miroslav Lajčák s manželkou v diskusii s riaditeľom Astronomického ústavu SAV Alešom Kučerom.
Príloha

Karel Kudela z Ústavu experimentálnej fyziky SAV vysvetľuje generálnemu tajomníkovi OSN a jeho manželke účinky kozmického žiarenia na prostredie v okolí Zeme.
Príloha

Pamätný zápis generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna do kroniky observatória na Lomnickom štíte.
Príloha

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun na vyhliadkovej plošine na Lomnickom Štíte.