Facebook Instagram Twitter RSS Feed Back to top

Aktuality

Titulný obrázok

S darcovstvom krvi možno začať kedykoľvek

7. 4. 2015 | zhliadnuté 888-krát

Knižnica Neurobiologického ústavu SAV v Košiciach opäť raz zmenila svoje využitie. V stredu 1. apríla poslúžila ako mobilná transfúzka.

 

RNDr. Ján Gálik, CSc., organizátorská duša tejto humánnej akcie, už pred ôsmou hodinou pomáhal pracovníkom s rozložením odberových kresiel a stolov pre vyšetrenie hemoglobínu, krvnej skupiny i tlaku , pre evidenciu darcov i príjem tekutín. A potom už len odškrtával mená zo zoznamu prihlásených, takmer všetkých už pravidelných darcov krvi. „Pri mojom množstve povinností mi maximálne vyhovuje možnosť darovať krv priamo na pracovisku,“ pochvaľovala si RNDr. Nadežda Lukáčová, DrSc., riaditeľka Neurobiologického ústavu SAV. „Pre mňa je to dnes už deviaty bezpríspevkový  odber. Škoda, že som s tým nezačala skôr.“ Vedúca lekárka košického pracoviska Národnej transfúznej služby SR MUDr. Jitka Mačalová oponovala, že dospelý môže s darovaním krvi začať kedykoľvek. „Dôležité je, že sa rozhodne a pomôže tým, ktorí transfúziu potrebujú pre záchranu života či zdravia.“ Argumentovala faktom, že potreba krvi napríklad v Košiciach výrazne stúpla po zriadení Východoslovenského ústavu srdcových chorôb i Východoslovenského onkologického ústavu. Jej slová prakticky potvrdila svojím prvým odberom aj RNDr. Svetlana Kišidayová, CSc. z Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat SAV.

 

Neurobiológovia, fyzik, psychológovia, matematik, parazitologička a iné profesie postupne darovali kúsok zo seba. Nálada bola výborná, nezvyčajný dátum ju ešte umocňoval. Pri otázke darcov, kedy sa opäť uvidia, odznel nápad zmeniť miesto. Napríklad na Watsonovej ulici je sústredených viac ústavov a počet darcov by sa mohol zvýšiť. Snáď sa tohto nápadu niekto organizačne ujme.             

 

Text a foto: Katarína Čižmáriková