Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Výbor Mladých vedcov aj vedkýň SAV zorganizoval ďalší večer plný vedy a súťaženia

Kvíz pre zVEDAvých 3 ovládlo Livermórium

23. 4. 2024 | videné 317-krát

Výbor Mladých vedcov a vedkýň SAV zorganizoval ďalší večer plný vedy a súťaženia. V poradí tretí Kvíz pre zVEDAvých sa konal vo štvrtok 18. apríla 2024 v kníhkupectve Martinus na bratislavskej Obchodnej ulici. Tímy opäť súťažili v troch rozličných tematických okruhoch.

Kvíz pre zVEDAvých priniesol nové témy v už osvedčenom formáte. Večer otvorili patenty z dielne SAV. Súťažiaci sa zoznámili s technologickými vynálezmi od ľahkých obalov supravodičov až vo vysokokapacitnú čističku vzduchu. Nechýbali ani patentované technologické postupy na čistenie vôd či príprava nových proteínov dôležitých v liečbe rôznych stafylokokových infekcií. Druhé kolo otázok bolo pohľadom do sveta inovácií a vedeckého pokroku ocenených Nobelovou cenou. Nechýbali otázky z oblasti Nobelových cien za mier, ekonómiu alebo literatúru. Kvízový večer uzatvorilo desať otázok z knižného sveta. Okrem sci-fi a fantasy klasík boli spomenuté i netradičné komiksy, ako je napríklad Maus s témou holokaustu. Na svoje si prišli aj čitatelia magického realizmu, antiutopických románov a dôležitých povojnových diel. Okrem svetovej literatúry nechýbali otázky z československej tvorby – od Sládkovičovej Maríny až po Čapkových robotov.

Rôznorodosť otázok a tematických okruhov vyrovnala šance všetkých súťažiacich. Svoje vedomosti si otestovalo celkovo 11 tímov so svojimi kreatívnymi názvami. Tentoraz už náročnosť otázok nebola problémom, takmer všetky tímy mali aspoň polovicu odpovedí správne. V prípade niektorých ťažkých otázok pomohol tlačiarenský škriatok. Výsledné bodové zisky tímov sa medzi sebou líšili často o jeden-dva body. Preto nebolo prekvapením, že medzi bronzovými finalistami musela rozhodnúť bonusová, rozstrelová otázka. Napokon si tretie miesto vybojoval tím Komisári s 23 bodmi. Striebornú priečku obsadil tím GIScore COMPANY s 25 bodmi. Tím Livermórium sa so ziskom 27 bodov umiestnil suverénne na prvom mieste tretej edície Kvízu pre zVEDAvých. Všetky spomínané tímy získali za svoje pódiové umiestnenie diplomy a darčekové poukážky na nákup v Martinuse.

Srdečne blahoželáme výhercom a zároveň ďakujeme všetkým súťažiacim za účasť a príjemnú atmosféru.

Po skončení kvízu sa súťažiaci dožadovali hneď ďalšieho, ten však už bude v rukách nového Výboru Mladých vedcov SAV, ktorý si mladí vedci a vedkyne SAV budú voliť v najbližších týždňoch. Odchádzajúci výbor ďakuje všetkým za účasť a verí, že na jeseň sa môžu všetci kvízuchtiví tešiť na ďalší zábavný, no hlavne náučný večer.

 

Spracovali: Barbora Buzássyová a Monika Bírová, Výbor Mladých vedcov SAV

Foto: Martin Bystriansky

Súvisiace články