Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pri príležitosti Svetového dňa hemofílie sa na pôde Slovenskej akadémie vied uskutočnilo dvojdňové podujatie Kvapka krvi SAV

Kvapka krvi SAV prilákala desiatky dobrovoľných darcov

18. 4. 2024 | videné 452-krát

V stredu 17. apríla 2024 sme si pripomenuli Svetový deň hemofílie. Pri tejto príležitosti sa na pôde Slovenskej akadémie vied uskutočnilo dvojdňové podujatie Kvapka krvi SAV. Príležitosť darovať krv využilo spolu až 72 zamestnancov akadémie, medzi nimi aj viacero prvodarcov. Podujatie bolo spojené s prednáškou pre verejnosť.

Priestory zasadačky Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i. v utorok a v stredu (16. a 17. apríla 2024) zaplnil zdravotnícky tím z Národnej transfúznej služby Bratislava - Kramáre a záujemcovia o darovanie krvi. Dobročinné podujatie doplnila svojou prednáškou aj docentka Oľga Pecháňová z Ústavu normálnej a patologickej fyziológie CEM SAV, v. v. i. Prednášku si okrem darcov krvi prišli vypočuť aj študenti a študentky Spojenej školy Svätej Rodiny v Bratislave-Petržalke.

Publikum sa dozvedelo užitočné informácie o cirkulácii krvi a oxide dusnatom. Docentka Pecháňová bližšie predstavila jednotlivé komponenty, ktoré obsahuje krv. Vysvetlila produkciu oxidu dusnatého endotelovými bunkami a krvnými doštičkami a priblížila jeho účinok na prietok krvi. Zaujímavé bolo nielen prepojenie oxidu dusnatého s teplou a studenou sprchou, ale aj to, aký účinok môže zohrávať v životnom štýle a aký môže mať dosah na naše celkové zdravie.

Viacročnú tradíciu odberov krvi majú aj košické pracoviská SAV, ktoré v tomto roku zorganizovali odber krvi 16. apríla.

FOTOGALÉRIA

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Martin Bystriansky, Katarína Gáliková

 

Súvisiace články