Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pozvánka na prednášku

Pozvánka na prednášku docentky slavistiky Julie Hansenovej z Uppsala Universitet

19. 2. 2024 | videné 368-krát

Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i., srdečne pozýva na prednášku Julie Hansenovej z Uppsala Universitet a názvom „Language Contact, Translation and Translingual Reading“, ktorá sa uskutoční v stredu 21. februára 2024 o 10.00 hod. v zasadačke Ústavu svetovej literatúry SAV, v. v. i. Prednáška spolu s diskusiou bude dostupná aj online a bude v anglickom jazyku. Spoluorganizátorom podujatia je East Centre at the University of East Anglia.

Docentka slavistiky Julie Hansen predstaví v rámci hosťovskej prednášky svoju novú monografiu „Reading Novels Translingually: Twenty-First-Century Case Studies“ (Academic Studies Press, 2024), ktorá bude čoskoro dostupná open access.

Kniha analyzuje, ako literárna fikcia používa viaceré jazyky v texte na opísanie viacjazyčných svetov. Na základe prípadových štúdií – súčasných románov, ako aj Tolstého klasiky Vojna a mier – skúma, ako sa čítanie stáva translingválnym procesom. Prednáška poukáže predovšetkým na prepojenie viacjazyčnosti, prekladu a procesu čítania.

Julie Hansen je docentka slavistiky na univerzite v Uppsale a odborníčka na porovnávaciu literatúru a slovanské literatúry. Doktorát zo slovanských jazykov a literatúr obhájila na University of Michigan, Ann Arbor. Je zostavovateľkou tematických čísiel časopisov a autorkou mnohých štúdií o literárnej mnohojazyčnosti a preklade.

Link na pripojenie cez Zoom
Meeting ID: 881 6037 6952
Passcode: 360609

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Zdroj a foto: Ústav svetovej literatúry SAV, v. v. i.

 

Súvisiace články