Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

V roku 2023 vyšiel vo vydavateľstve VEDA jedinečný zborník štúdií s názvom Translation Studies in Ukraine as an Integral Part of the European Context. Obsahuje celkom 15 štúdií v angličtine a nemčine.

SAV vydala jedinečný zborník štúdií

15. 12. 2023 | videné 509-krát

V roku 2023 vyšiel vo vydavateľstve VEDA jedinečný zborník štúdií s názvom Translation Studies in Ukraine as an Integral Part of the European Context. Obsahuje celkom 15 štúdií v angličtine a nemčine z pera významných translatologických osobností z Ukrajiny i z viacerých európskych krajín. Autorkami dvoch z nich sú profesorky Mária Kusá a Katarína Bednárová z Ústavu svetovej literatúry SAV, v.v.i..

„Publikácia je výsledkom snahy podporiť kolegyne a kolegov z Ukrajiny, šíriť poznatky o translatológii na Ukrajine a posilniť presvedčenie, že Ukrajina zdieľa európske hodnoty a je – a vždy bola – neoddeliteľnou súčasťou Európy,“ uviedla Mária Kusá.        

Profesorka Kusá bola zároveň súčasťou editorského tímu, ako aj jednou z iniciátoriek konferencie, z ktorej štúdie vzišli. Vedkyňa dlhodobo vedie významný kolektívny translatologický výskum, v ktorom spolupracujú viaceré inštitúcie zo Slovenska a Ústav svetovej literatúry SAV, v.v.i. sa stal jeho integrujúcim centrom.

„Preklad vo všetkých jeho formách môže uľahčiť vzájomné porozumenie, ktoré je nevyhnutné, ak chceme odovzdať planétu ďalším generáciám v obývateľnom stave,“ dodala profesorka.

Zborník je dostupný v tlačenej podobe aj online.

PDF verzia publikácie online TU.

 

Spracovala: Monika Tináková

Ilustračné foto: VEDA - Vydavateľstvo SAV

Súvisiace články