Novembrová SAVinci kaviareň: Afrika je kontinentom mnohých paradoxov
Viete, že Afrika je najbohatším kontinentom na nerastné bohatstvo a zároveň je najchudobnejšou časťou zeme? Tento kontinent je pre mnohých stále veľkou neznámou. O tom, ako ju dnes vnímame, aké stereotypy o nej prevládajú, aká bola včera, aká je dnes a čo ju čaká, hovoril v novembrovej vedeckej kaviarni SAVinci v bratislavskej Eurovei Silvester Trnovec, popredný historik a afrikanista z Ústavu orientalistiky SAV, v. v. i.
Pripomenul, že Európa má s Afrikou veľmi dlhú a komplikovanú históriu vzájomných vzťahov, ktoré náš názor na Afriku stále ovplyvňujú. „Reputácia Afriky nie je práve najlepšia,“ zdôraznil a vymenoval mnohé prevládajúce stereotypy. Tie často prechádzajú až do xenofóbie či rasizmu. Zmienil sa aj o migrácii, ktorej sa nevyhneme. Preto je veľmi dôležité, ako sa o Afrike bude u nás hovoriť, povedal. V prednáške Silvester Trnovec vyvrátil mnohé mýty a uviedol mnohé konkrétne príklady, ktoré dokumentujú, že nejde o krajinu bez dejín či histórie. „Má jednu z najlepšie zachovaných historických tradícií na svete,“ skonštatoval.
A hoci má Afrika povesť „stále bojujúceho kontinentu“, podľa historika tam v dôsledku vojnových konfliktov nezahynulo zďaleka toľko ľudí, ako v novodobých vojnách Európy. Vedec rad-radom spomínal mnohé prevládajúce názory v Európe, resp. na Slovensku, ktoré majú ďaleko od skutočnosti.
Hovoril aj o tragických miestach v histórii Afriky – obchod s otrokmi sa doteraz považuje za najväčšiu ľudskú tragédiu v dejinách, ktorá sa týkala 19 miliónov obyvateľov Afriky, ktorých násilne odviedli.
V súvislosti s klimatickou krízou spomenul aj to, že Afrika síce produkuje len päť percent z celkových emisií sveta, no na africkom kontinente sa najviac prejavujú dôsledky klimatickej krízy. A uviedol aj konkrétne údaje – vysoké teploty, miesta, kde roky nepršalo atď. Nevyhol sa ani odpovediam na mnohé otázky týkajúce sa migrantov – čo nám môžu prichádzajúci obyvatelia Afriky dať. Upozornil tiež na nepochopenie samotnej migrácie – vysvetlil, prečo prichádzajú najprv mladí muži a stratégiu samotného presúvania obyvateľstva. „Nie je to nič nové a je veľmi zlé, ak sa z toho robí strašiak,“ zdôraznil a poukázal na to, že sa tak deje len pri príchode obyvateľov z Afriky či Blízkeho východu.
„To, ako stále vnímame Afriku, je výsledkom historického dedičstva európskeho kolonializmu, pre ktoré si európske veľmoci museli nájsť dôvod – dnes tomu hovoríme civilizačná misia. V mentálnom svete Európana to stále pretrváva,“ ukončil prednášku o Afrike S. Trnovec.
Silvester Trnovec je vynikajúci rozprávač a potvrdila to aj diskusia, ktorá sa rozprúdila po jeho prednáške.
Spracovala: Andrea Nozdrovická
Foto: Natália Feriančeková
Video: Martin Bystriansky