Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Balatronis************

Súťaž pre deti a žiakov do 18 rokov: Vyber meno pre živočícha

13. 11. 2023 | videné 855-krát

​Ústav zoológie SAV, v. v. i., v spolupráci s Ústavom vied o Zemi SAV, v. v. i., vyhlasuje celoštátnu súťaž pre deti do 18 rokov s názvom Vyber meno. Súťaž trvá do 1. júla 2024.

„Úlohou súťažiacich je vybrať úplne novému živočíchovi celosvetovo platné meno – musí byť bez diakritiky, ktoré bude už navždy nosiť,“ vysvetľuje zámer súťaže vedec Peter Vršanský.  Názov nového živočícha teda bude Balatronis ***********, 2024. „Zakázané mená sú  ´cretacea´ a ´lebanensis´, ktoré sa už užívajú a tiež mená po konkrétnych osobách,“ približuje vedec a jeden z organizátorov súťaže. Neprípustné sú tiež neslušné mená. „Tie zoologický kód dnes už neumožňuje používať, aj keď v minulosti sa bežne využívali,“ dodáva Peter Vršanský.

Návrhy aj s jednovetným vysvetlením, ako súťažiaci meno vyberal, treba zaslať na e-mailovú adresu "Jana Kušnírová" jana.kusnirova@savba.sk.

V prípade vybratia vášho návrhu, uveďťe, prosím, či chcete, aby bolo spájané s vaším priezviskom, prípadne, či sa chcete podieľať na jeho spracovaní.

Meno, ktoré sa uplatní vo vedeckom článku, vyberie komisia v zložení: Peter Vršanský (SAV), Hemen Sendi (SAV) a Lucia Šmídová (Univerzita Karlova Praha).

Podrobnosti o živočíchovi

Balatronis *********

  • tohto živočícha ešte nikto nikdy nevidel,
  • vedecky ešte neexistuje, nemá latinské priezvisko, iba latinské prvé meno – Balatronis (šašo),
  • má 98 miliónov rokov a odvtedy je tento šváb zaliaty do živice,
  • pochádza zo zeme (bane) v Mjanmarsku a po uvedení mena bude uložený v Slovenskom národnom múzeu pod číslom SNM Z 40734,
  • dve oči a dve-tri prídavné očká videli dinosaurov; nebál sa, mal jedovaté telo, preto má pestré sfarbenie.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Peter Vršanský, Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i., a Ústav zoológie SAV, v. v. i.

Súvisiace články