Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pozvánka na podujatie

Tridsať rokov samostatnosti Slovenskej a Českej republiky (1993 – 2023)

3. 10. 2023 | videné 1212-krát

Pri príležitosti 70. výročia založenia SAV a 30. výročia vzniku Slovenskej a Českej republiky sa 23. a 24. októbra 2023 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave uskutoční podujatie s názvom Tridsať rokov samostatnosti Slovenskej a Českej republiky (1993 – 2023). Séria moderovaných diskusií s viacerými významnými osobnosťami zo zahraničia aj Slovenska je otvorená pre širokú odbornú aj laickú verejnosť a fanúšikov moderných dejín Slovenska a Českej republiky. Vstup je voľný, na podujatie je potrebná registrácia.

Program je bohatý. Podujatie svojimi príhovormi slávnostne otvoria: predsedníčka Akadémie vied Českej republiky prof. Eva Zažímalová, predseda Slovenskej akadémie vied prof. Pavol Šajgalík a francúzsky veľvyslanec na Slovensku J. E.Pascal Le Deunff.

O troch dekádach samostatnosti oboch republík bude s účastníkmi podujatia diskutovať napríklad diplomatka Michaela Jurovská, historik Dušan Kováč (Historický ústav SAV, v. v. i.), politologička Jana Vargovčíková (INALCO), literárny vedec Xavier Galmiche (Sorbonne Université), filozof František Novosád (Filozofický ústav SAV, v. v. i.) a v neposlednom rade aj český filozof Václav Bělohradský. (Kompletný program podujatia nájdete v prílohe na konci textu.)

Podujatie moderuje vedecká dvojica z Historického ústavu SAV, v. v. i. – Agáta Šústová Drelová a Jaroslav Valent. Simultánne tlmočenie z francúzskeho jazyka bude zabezpečené.

Registrácia na podujatie je otvorená do 12. októbra 2023. Registrovať sa môžete TU alebo po oskenovaní QR kódu. umiestneného nižšie. 

Organizátormi podujatia sú: Slovenská akadémia vied, Francúzske veľvyslanectvo na Slovensku, Francúzsky inštitút na Slovensku, Centre français de recherche en sciences sociales, Akademie věd České republiky, České centrum Bratislava.

Vstup na podujatie je voľný.

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Ilustračný obrázok: SAV

Súvisiace články