Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pozvánka na prednášku

Ako vieme riešiť problémy sucha u nás či v Európe

27. 8. 2023 | videné 785-krát

Môže sa zdať, že Slovensko nie je výrazne ohrozené výskytom sucha a jeho dôsledkov, no skúsenosti z praxe ukazujú opak. Aký je pohľad vedcov na problémy so suchom? Prinesie konferencia Európskej meteorologickej spoločnosti možné riešenia? Odpovede na tieto otázky ponúka Veda v CENTRE vo štvrtok 31. augusta 2023 o 17.00 hod. v Centre vedecko-technických informácií (CVTI) SR na Lamačskej ceste 8A v Bratislave. Hosťami budú RNDr. Paulína Valová a Mgr. Peter Kajaba zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Bratislave.

Od roku 2015, keď sa začalo s monitoringom meteorologického a pôdneho sucha, sa v každom z rokov vyskytlo výnimočné až extrémne sucho na určité časové obdobie aspoň v niektorom regióne Slovenska. Žiadna časť krajiny pritom nie je bez rizika, čo potvrdila prítomnosť sucha v uplynulých rokoch i v oblastiach Oravy, Kysúc či severného Spiša. Pre poľnohospodárov sú problematické každoročne sa opakujúce obdobia s nízkou relatívnou vlhkosťou pôdy. Pri relatívnom nasýtení pôdy pod úroveň 50 percent sa pre vegetáciu začína kumulovať stres. Európska meteorologická spoločnosť organizuje každý rok medzinárodnú konferenciu, ktorá vytvára jedinečný priestor pre stretávanie sa odborníkov z celého sveta z oblasti meteorológie, klimatológie a príbuzných odborov, aby prezentovali svoje výskumy a výsledky ďalším kolegom. Zameranie konferencie je veľmi aktuálne práve v čase rozsiahlych zmien klímy. Tento rok sa bude konať v septembri v priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Podujatie sa bude konať 31. augusta 2023 o 17.00 hod. v CVTI SR na Lamačskej ceste 8A v Bratislave v konferenčnej miestnosti na 2. poschodí. Prednáška sa bude zároveň streamovať a záznam z nej bude neskôr dostupný na YouTube CVTI SR. Ak vás táto téma zaujala, otázky k nej posielajte do 30. augusta 2023 na e-mail ncpvat@cvtisr.sk.

Prednáška je sprievodným podujatím Európskej noci výskumníkov (ENV) 2023.

 

Spracovala: Alžbeta Králiková, CVTI SR

Súvisiace články