Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Žiaci odchádzali aj s pamätným diplomom o absolvovaní Letnej školy mladých vedcov 2023

Skončil sa ďalší ročník Letnej školy mladých vedcov

24. 7. 2023 | videné 495-krát

Prezentáciou 11 projektov sa v piatok 21. júla 2023 skončil ďalší ročník úspešnej Letnej školy mladých vedcov (LŠMV) 2023. Tento rok sa do nej zapojilo 36 žiakov z celého Slovenska a nadšené tváre pri piatkovej prezentácii dokazovali, že odchádzali spokojní. Letnú školu organizuje združenie All4science. Jej hlavným cieľom je najmä zábavnou formou rozšíriť znalosti žiakov a žiačok a odovzdať im praktické zručnosti z oblasti biológie, fyziky a chémie.

„Tento rok sme zvýšili vekovú kategóriu pre žiakov, ktorí sa môžu prihlásiť, na 12 až 17 rokov a bolo to vidno. Žiaci boli viac sústredení a my sami, vedci, sme ich už vedeli lepšie nasmerovať. Mnohí sa už hlásili na stáže, spolupráce pri rôznych školských prácach či ďalších projektoch,“ hodnotí spoluorganizátorka a jedna z „duší“ projektu Alena Opálková Šišková. Potvrdila, že mnohé z deti sú veľmi nadané a nadšené pre vedu. „A ako každý rok aj teraz dúfame, že sa k nám vrátia ako vyštudovaní vedci.“ Mnohí aj z tohtoročných účastníkov sú na letnej škole druhýkrát a účasť si veľmi pochvaľovali. „Máme účastníkov, ktorí s nami ďalej spolupracujú napríklad na prácach SOČ,“ hovorí nadšene A. Opálková Šišková.

Do tohtoročnej LŠMV sa po prvýkrát pripojili všetky ústavy Centra experimentálnej medicíny SAV, v. v. i., a Centra biovied SAV, v. v. i. Svoje projekty robili žiaci, možno budúci vedci, aj na Fyzikálnom ústave SAV, v. v. i., Chemickom ústave SAV, v. v. i., Ústave anorganickej chémie SAV, v. v. i., Ústave molekulárnej biológie SAV, v. v. i., Ústave krajinnej ekológie, SAV, v. v. i., Ústave polymérov SAV, v. v. i., a Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i.

Okrem práce v laboratóriách ústavov žiaci navštívili Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci, kde skúmali napríklad aj povrch Slnka, hľadali skameneliny v lokalite Sandberg a navštívili aj Včelárstvo Dedinský v Devínskej Novej Vsi. Ani tento rok nechýbala populárna „táborová“ opekačka obohatená o šifrovaciu hru.  

Pri financovaní Letnej školy mladých vedcov pomáha Nadácia Kooperatíva a Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: autorka a Stanislava Longauerová

Video: Martin Bystriansky

Súvisiace články