Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Príchod na Jakušimu

Víťazné tímy súťaže BARS II absolvovali expedíciu v Japonsku

9. 5. 2023 | videné 693-krát

Kolektív stredoškolákov, víťazov vzdelávacej súťaže BARS II (2022), absolvoval v marci a apríli vedeckú expedíciu v Japonsku. Dobrodružný pobyt bol hlavnou výhrou súťaže. Mladí výskumníci sa stali súčasťou vedeckého tímu mapujúceho ostrov Jakušima (Národný park UNESCO) a paleontologické lokality prefektúr Išigawa, Fukui a Jamaguči. Takisto navštívili Národný park UNESCO Mt. Hakusan.

Víťazný tím minuloročného kola vzdelávacej súťaže BARS v zložení Marek Adamčík, Adam Petrík a Veronika Mokránová z Gymnázia vo Vrbovom a pôvodne náhradníci Jakub Šajdík a Ela Remencová z Gymnázia v Trenčíne počas výpravy skúmali rozmanitý les s prímesou pôvodných až 7200 rokov starých japonských "cédrov". Ide o jedny z najstarších stromov planéty. Pozorovali tiež endemické makaky a jelene vyskytujúce sa v tomto regióne.

Mladí výskumníci sa podieľali aj na spracovaní paleontologických nálezísk z období spodnej kriedy, jury a jednej z troch najvýznamnejších svetových triasových lokalít aj s pozostatkami dinosaurov. Vzorky sa v nasledujúcich mesiacoch podrobia hlbšiemu výskumu, na ktorom sa budú podieľať desiatky špecialistov z celého sveta.

„Tento ročník sa niesol v priateľskej atmosfére a študenti boli vôbec najsamostatnejší od roku 1993, sami viedli takmer celú logistiku. K laboratórnej aj terénnej vedeckej práci v pralesoch mladí ľudia pristupujú zodpovedne a s nadšením, a posledné tri mesiace už rutinne s pomocou umelej inteligencie. Svet sa práve teraz revolučne zmenil, o generačnú výmenu výskumníkov nemám obavy, bude rýchla,“ poznamenal vedúci projektu a expedičnej výpravy Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV, v. v. i., a Ústavu vied o Zemi SAV, v. v. i.

Vedeckú expedíciu organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR (pod záštitou ministra), Veľvyslanectvom Indie na Slovensku (so záštitou J. E.), Veľvyslanectvom Japonska na Slovensku (so záštitou J. E.) a združením AMBA pod záštitou UNESCO (v spolupráci aj s Harvardovou, Sorbonnskou, Yaleovou a Cambridgeskou univerzitou). Samotná výprava sa uskutočnila v súčinnosti s japonskou vládou (Múzeá Mikawa a Fukui; Národné geoparky Karst a Hakusan Tedorikawa; Národné parky Jakušima a Mt. Hakusan). Výpravu prijal aj Veľvyslanec Slovenskej republiky v Tokiu.

 

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: Peter Vršanský

Súvisiace články