Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

V Košiciach pokračovala tradícia dobrovoľných odberov krvi na pôde SAV

Päť litrov život zachraňujúcej tekutiny z Košíc

11. 4. 2023 | videné 562-krát

V Košiciach pokračovala tradícia dobrovoľných odberov krvi na pôde SAV. Prvý „savkársky“ odber sa realizoval v roku 2008 a odvtedy s výnimkou pandemických rokov sa pracovníci košických pracovísk SAV schádzajú dvakrát ročne, aby v domácom prostredí darovali krv. Odbery sa konajú v knižnici Neurobiologického ústavu BMC SAV, v. v. i., vždy na jar a na jeseň. Domáce prostredie a kolektív kolegov pomáhajú aj pri získavaní prvodarcov, čo je jedna z veľkých devíz tejto akcie.

Takmer pri každom odbere sa našiel minimálne jeden prvodarca, niekedy i viac. Nebolo to inak ani pri tohtoročnom jarnom darovaní krvi, ktoré sa konalo v stredu 5. apríla 2023. Tradícia zostala neporušená  a získali sme ďalšiu prvodarkyňu.

Podmienky Transfúznej služby pre výjazdný odber krvi vyžadujú zabezpečiť dostatok záujemcov pre darovanie krvi, optimálne 15 a viac. Náhla zmena počasia s mrazivými teplotami spôsobila, že tohtoročný jarný odber organizátori takmer odvolali, večer a ráno tesne pred odberom prichádzali maily a telefonáty s ospravedlnením, šesť záujemcov muselo pre zhoršený zdravotný stav odber na poslednú chvíľu odber odrieknuť. No košickí savkári nesklamali, prišlo spolu 13 darkýň a darcov, z ktorých 12 bolo úspešných a po kontrole darovali svojich 450 ml krvi. Veľmi sa cení účasť ďalšej prvodarkyne. Výjazdný tím transfúzky bol nadmieru spokojný, majú svoje skúsenosti so zmenou počasia a zmenami zdravotného stavu darcov. Darovaná krv musí byť bez pochýb v poriadku, preto sa na dobrý zdravotný stav a zodpovedný prístup darcu kladú vysoké nároky.

Bolo to opäť príjemné stretnutie, nie je veľa príležitostí, keď sa pracovníci rôznych ústavov môžu stretnúť, a ak pri dobrej debate a v dobrej nálade dokážeme ešte pomôcť, je to veľmi dobrý pocit. Na jeseň si stretnutie určite zopakujeme.

 

Text a foto: Ján Gálik, Neurobiologický ústav BMC SAV, v. v. i.

 

Súvisiace články