Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Budova Slovenského rozhlasu

Veda SK: Hýbu polyméry svetom?

6. 3. 2023 | videné 503-krát

„Minimálne jeden z ústavov je špičkou v európskom výskumnom priestore a máme šesť ďalších pracovísk, ktoré sa na hranici tejto špičky pohybujú,“ konštatoval predseda SAV profesor Pavol Šajgalík po zverejnení výsledkov nezávislého hodnotenia metapanelu z výlučne zahraničných expertov pod vedením profesorky Marji Makarowovej z Fínska. Podobne ako pri hodnotení v roku 2016 aj tentoraz patrí k najlepším ústavom akadémie Ústav polymérov SAV, v. v. i. Vďaka čomu?

Za jednoduchou otázkou budú nasledovať ďalšie v snahe odkryť úspechy vedy a výskumu na samotnom ústave, prípadne inšpirovať ostatné. Kde? Vo vysielaní Rádia Slovensko vo vedeckej Nočnej pyramíde s podtitulom Veda SK v pondelok 6. marca od 22.20 hodiny. Pozvanie prijala  Mgr. Zuzana Benková, PhD., zástupkyňa riaditeľa a samostatná vedecká pracovníčka Ústavu polymérov SAV, v. v. i. Priblíži nielen projekty, výskum a výsledky práce vedcov na ústave, ale ponúkne aj exkurziu do sveta polymérov v téme: Prečo a ako polyméry hýbu svetom? Ako menia náš život, v akých oblastiach majú najúčinnejšiu perspektívu?

Zameranie Ústavu polymérov SAV sa člení najmä na syntézu a charakterizáciu polymérov, na kompozitné polymérne materiály, na polymérne biomateriály a na molekulové simulácie. Práve počítačové simulácie polymérnych systémov môžu otvárať nové horizonty syntetických polymérov, ktorým sa venuje aj Zuzana Benková. Nepochybne nás rýchlo presvedčí, že polyméry sú všade okolo nás a že bez nich už nevieme žiť. Alebo je to inak?

 

Text: Stano Ščepán

Foto: unsplash.com/Kaloyan Draganov

Súvisiace články