Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vlaňajšie laureátky ocenenia

L´Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede 2023 predlžuje termín registrácie

10. 1. 2023 | videné 824-krát

Organizátori programu L´Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede 2023 predlžujú termín registrácie do 7. ročníka. Vedkyne do 40 rokov (vrátane) tak môžu svoje vedecké práce prihlasovať na www.prezenyvovede.sk ešte do 31. januára 2023. Podujatie organizuje spoločnosť L’Oréal Slovensko spolu so Slovenskou akadémiou vied, Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) a Slovenskou komisiou pre UNESCO. Pre ocenené vedkyne v programe L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede je pripravená suma 15 000 eur, ktoré môžu použiť nielen na výskumné účely, ale aj na osobný rozvoj.

Prihlásené práce bude opäť hodnotiť odborná komisia v SAV, ktorej predsedá prof. Ľubica Lacinová, členka Predsedníctva SAV. „L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede je jedným z mála programov, ktoré sa venujú zrovnoprávneniu žien v odbornom výskume. V predošlých ročníkoch projektu sme ocenili naozaj excelentné práce, ktoré nás utvrdili v tom, že to má veľký význam. Vedkýň pôsobiacich na Slovensku nie je veľa, o to viac si vážime ich prínos,“ uviedla Ľubica Lacinová.

Podľa údajov UNESCO vo vedeckom sektore pracuje oveľa menej žien ako mužov: celosvetovo iba 33 percent. Na rozhodovacích pozíciách v Európe je žien ešte menej, z celkového počtu vedeckých pracovníkov predstavujú len 14 percent. Takmer tri štvrtiny dievčat v Európe si myslia, že pracovné miesta, ktoré priamo pomáhajú svetu, sú dôležité, no len 37 percent si myslí, že oblasti ako veda, technológie či inžinierstvo robia svet lepším.

Grant pre tri najlepšie vedkyne

V 7. ročníku programu si ocenenie 15 000 eur rozdelia tri výskumníčky z oblasti environmentálnych vied, fyzikálnych vied a matematiky či informatiky. Ceny pre najúspešnejšie projekty budú udelené v týchto kategóriách: formálne vedy (matematika, štatistika, informatika), vedy o živej prírode vrátane environmentálnych vied (medicína, biochémia a podobne) a fyzikálne a technické vedy (fyzika, astronómia, stavebníctvo, strojárstvo). „Žien pracujúcich vo vedeckom svete je v porovnaní s mužskými kolegami stále málo. Vďaka programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede podporujeme výskumníčky nielen finančne, ale zároveň verejne vyzdvihujeme ich prácu, aby mali ďalšiu motiváciu pokračovať vo svojom výskume,“ hovorí Petr Štěpánek, vedecký riaditeľ L’Oréal Slovensko.

L'Oréal - UNESCO Pre ženy vo vede oceňuje vedkyne na Slovensku už šesť rokov. Doposiaľ bolo ocenených 10 vedkýň, ktoré si rozdelili sumu 50 000 eur.

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Súvisiace články