Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračná snímka

Vyhlásenie Predsedníctva SAV k tragédii na Zámockej ulici v Bratislave

14. 10. 2022 | videné 3021-krát

Doba je komplikovaná, pretože vo verejnom priestore je množstvo obrovskej nenávisti šírenej mnohými ľuďmi, ktorí aj v našich končinách pôsobia vo vysokých verejných funkciách. Kým sa toto dialo iba vo verbálnej rovine, mysleli sme si, že sa táto situácia dá tolerovať. V stredu 12. októbra 2022 večer sa to však zmenilo a z verbálnej roviny sme prešli k skutkom, a teraz už všetci vieme, že slovo je vražednou zbraňou.

Predsedníctvo SAV pociťuje hlboký smútok nad úmrtím nevinných ľudí, zároveň vyjadruje aj rozhorčenie nad zločinom spáchaným v Bratislave na Zámockej ulici večer 12. októbra 2022. Predsedníctvo SAV vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám obetí streľby. Rovnako vyjadruje pochopenie a podporu aj nepriamym obetiam útoku – ľuďom, patriacim k LGBTI+ komunite. Ďalšími obeťami sú však aj všetci tí, ktorí patria k akejkoľvek menšine, a aj demokratická spoločnosť ako taká. Slovenská akadémia vied sa hlási k hodnotám rovnosti, tolerancie, diverzity a rešpektu k slabým.

Veda by mala byť výkladnou skriňou každej krajiny a preto vyzývame všetkých našich kolegov, vedcov a vedkyne, aby sme sa nebáli vstupovať do verejných diskurzov a aby sme sa silou našich osobností snažili hľadať to rácio, čo v nás je, a snažili sa vykoreniť to zlé a nenávistné, ktoré v nás, žiaľ, tiež je.

Predsedníctvo SAV zároveň vyzýva aj iné reprezentatívne subjekty spoločnosti k jasnému odsúdeniu nenávisti a nenávistných prejavov.

Útoky akejkoľvek podoby na odlišnosť a spoločenskú toleranciu musia skončiť!

 

Súvisiace články