Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračná snímka

Otvorený list laureátov Nobelovej ceny

7. 3. 2022 | videné 894-krát

Laureáti Nobelovej ceny vyjadrili v otvorenom liste podporu ukrajinskému ľudu a slobodnej a nezávislej Ukrajine, ktorá čelí ruskej agresii. Pod otvorený list sa podpísalo 181 ocenených osobností.

„Spôsobom, ktorý pripomína neslávne známy útok nacistického Nemecka na Poľsko v roku 1939 a na Sovietsky zväz v roku 1941, vláda Ruskej federácie na čele s prezidentom Putinom spustila nevyprovokovanú vojenskú agresiu – nič iné ako vojnu – proti svojmu susedovi, Ukrajine,“ uvádza sa okrem iného v otvorenom liste. Laureáti Nobelovej ceny zdôrazňujú, že svoje slová  vyberajú opatrne, pretože neveria, že v napadnutí zohráva úlohu agresia ruského ľudu.

„Pripájame sa k odsúdeniu týchto vojenských akcií a zásadného popierania legitimity existencie Ukrajiny prezidentom Putinom. Vždy existuje mierový spôsob riešenia sporov. Do očí bijúca ruská invázia porušuje Chartu Organizácie Spojených národov, ignoruje Budapeštianske memorandum z roku 1994, ktorý zaväzoval Rusko a ostatných k rešpektovaniu suverenity, nezávislosti a existencii hranice Ukrajiny,“ píšu laureáti. Dodávajú, že ruská invázia poškodí medzinárodnú povesť ruského štátu na desaťročia. Bude klásť prekážky jeho hospodárstvu a spôsobí ťažkosti celej populácii. Uvalené sankcie obmedzia pohyb jej talentovaných a pracovitých ľudí na svete.

„Rešpektujeme pokoj a silu ukrajinského ľudu. Sme s tebou. Naše srdce patrí rodinám a priateľom všetkých, Ukrajincov a Rusov, ktorí už zomreli či boli zranení. Nech do tohto kúsku nášho krásneho sveta príde mier,“ uzatvára otvorený list laureátov Nobelovej ceny.

Celé znenie listu

Signatári otvoreného listu

 

Spracovala: Andrea Nozdrovická

Foto: Katarína Gáliková

Súvisiace články