Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Protest proti ruskej invázii na Ukrajine v Trnave

Stanovisko Slovenského združenia pre politické vedy pri SAV k útoku Ruskej federácie na Ukrajinu

1. 3. 2022 | videné 767-krát

To, čo sa v súčasnosti odohráva na Ukrajine, predstavuje pokus o zásadnú zmenu európskeho usporiadania a mierového spolunažívania, porovnateľnú jedine so zmenami v rokoch 1945 – 1948 a 1989 – 1991, uvádza sa v stanovisku Slovenského združenia pre politické vedy (SZPV) k útoku Ruska na Ukrajinu, ktoré poskytol Juraj Marušiak, predseda združenia.

Hoci úlohou politických vied je primárne politiku skúmať, poslaním vedy je aj humanizovať a kultivovať ľudskú spoločnosť. Vojna je zločinom proti ľudstvu. Preto ani Slovenské združenie politických vied nemôže mlčať, keď milióny občanov v susednom štáte čelia neospravedlniteľnej agresii druhého štátu.

Vojna sa odohráva v bezprostrednej blízkosti hraníc Slovenska. Trpia v nej tisícky ukrajinských občanov, vrátane našich profesionálnych kolegov a študentov, ktorí namiesto toho, aby sa vzdelávali, písali svoje záverečné práce, štúdie a monografie, musia bojovať so zbraňou v ruke. SZPV vyzýva svojich členov a priaznivcov, aby sa v rámci svojich možností pokúsili pomôcť občanom Ukrajiny, najmä tým, ktorí pre bojové akcie museli opustiť svoje domovy.

Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Súvisiace články