Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ocenené gymnazistky s tímovou vedúcou, učiteľkou fyziky Máriou Iványiovou. Zdroj: M. Iványiová

Slovenskí žiaci dosiahli mimoriadny úspech v medzinárodnej súťaži o Slnku

10. 2. 2022 | videné 1392-krát

Študenti a študentky zo Slovenska svojou usilovnosťou, zvedavosťou a vedomosťami opäť dokázali, že sa v medzinárodnej konkurencii nestratia. Žiačky Gymnázia Varšavská v Žiline získali druhé miesto vo vzdelávacej súťaži Pohľad na Slnko. Medzi finalistov sa dostal aj tím z Gymnázia Terézie Vansovej zo Starej Ľubovne. Súťaž organizoval Projekt Európskeho slnečného teleskopu (EST) v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied (SAV) a Astronomickým ústavom SAV, v. v. i.

„Tieto výsledky sú pre mňa jasným dôkazom, že naši študenti majú stále záujem o prírodné vedy a v tejto oblasti dokážu konkurovať okolitým krajinám. To je pre mňa ako astrofyzika úžasné zistenie. Naznačuje totiž, že astrofyzika sa na Slovensku ani v budúcnosti nestratí,“ skonštatoval riaditeľ Astronomického ústavu SAV, v. v. i., Peter Gömöry.

Do súťaže Pohľad na Slnko sa zapojilo 767 tímov (spolu 2859 študentov) zo 16 európskych krajín. Súťažiaci pracovali na vytvorení originálnej infografiky o Slnku. Účastníci poslali do súťaže spolu 514 prác, ktoré hodnotila porota zložená z vedcov, popularizátorov vedy a novinárov z Nórska, Talianska, Španielska a Írska. Všetky prihlásené práce porota označila za vynikajúce a široká verejnosť si ich bude môcť pozrieť v pripravovanej otvorenej online encyklopédii o Slnku – EST Solarpedia.

Prvé miesto získali študenti z Ríma. Druhú najlepšiu infografiku vytvorili žiačky Gymnázia Varšavská v Žiline Anna Podmanická, Veronika Kováčová a Viktória Sagálová, ktoré sa do súťaže prihlásili pod vedením pedagogičky Márie Iványiovej.  „Od malička máme záujem o prírodovedné predmety, fyziku sme si obľúbili a každá nová vzdelávacia aktivita nás poteší. Súťaž nás zaujala svojou témou, ale aj tak sa hlavnou hnacou silou stala vízia výhry zájazdu na Tenerife. Myšlienka dosiahnutia takéhoto výsledku na celoeurópskej úrovni nám prišla až neuveriteľná,“ vysvetlili ocenené študentky dôvody, prečo sa do súťaže prihlásili.

Gymnazistky zo Žiliny vo svojej infografike spracovali tému magnetického koberca Slnka a ohrievania slnečnej koróny. „Finálny objekt skúmania nás zaujal svojou jedinečnosťou, keďže ešte ani jedna z nás nikdy predtým o magnetickom koberci Slnka nepočula,“ spresnili výherkyne a dodali, že pre pandémiu bola ich tímová spolupráca odkázaná len na online stretnutia.

Hlavnou výhrou pre tímy umiestnené na prvom a druhom mieste je zájazd na Tenerife spojený s návštevou Observatória del Teide, na ktorý sa výherkyne veľmi tešia. „Dúfame, že nadobudneme nové vedomosti o našej najbližšej hviezde – Slnku a prehĺbime vzťahy s našou úžasnou a inšpiratívnou učiteľkou fyziky. Šťastie, ktoré všetky zdieľame, sa ani nedá popísať a dúfame, že do budúcna to bude jasné svetielko v našich životopisoch,“ uzavreli spokojné gymnazistky.

V silnej konkurencii uspeli aj študenti Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni: Ester Petrana Petríková, Krištof Dudzik, Filip Krafčík a Zuzana Šidlovská pod vedením pedagogičky Moniky Vilinovej. Ich infografika o gravitácii Slnka sa dostala medzi 15 najlepších prác.

„Obom tímom gratulujem k nádherným umiestneniam. Chcel by som sa však poďakovať všetkým slovenským študentkám a študentom, ktorí sa zapojili do súťaže Pohľad na Slnko. Urobili nám totiž v projekte Európskeho slnečného ďalekohľadu veľmi dobré meno. A ktovie, možno práve niekto z nich bude raz ďalekohľad EST používať pre svoju vedeckú prácu,“ dodal na záver Peter Gömöry.

Kompletné výsledky súťaže, ako aj galéria najlepších infografík sú dostupné na tejto stránke.

Spracovala: Katarína Gáliková

Súvisiace články