Aktuality

Pancier z Ústavu anorganickej chémie SAV úspešný

Vložil(a): V. Šmihula, 20.5.2009, videné 1598-krát

Začiatkom marca sa vo vojenskom priestore Slavičín v Českej republike uskutočnili skúšky nového vrstveného priehľadného panciera - je výsledkom projektu NATO, ktorý koordinuje doc. Dušan Galusek zo SAV.

V rámci projektu NATO Science for Peace and Security pod názvom Lightweight and Transparent Armours bol vyvinutý nový koncept vrstveného transparentného panciera, ktorý pri hrúbke do 60 mm a pri približne 50 % úspore hmotnosti poskytuje rovnakú mieru balistickej ochrany proti malokalibrovej protipancierovej munícii, ako vrstvené float sklo s hrúbkou 120 mm. Vysoká hrúbka a s ňou spojená hmotnosť zabraňuje použitiu doterajších takýchto pancierov v mobilných a leteckých prostriedkoch.

Nový, tenší a ľahší, typ panciera využíva ultratvrdú impaktnú vrstvu z opracovaného monokryštalického zafíru optickej kvality, čím je možné dosiahnuť zatiaľ najvyššiu mieru balistickej ochrany dosiahnutej pre transparentné panciere, úroveň 3 podľa normy STANAG 4569 (obr. 1 – v prílohách). Ochrana zahŕňa úroveň 3a (protipancierová munícia kalibru 7,65 mm so strelou z kalenej ocele) a úroveň 3b (protipancierová munícia kalibru 7,65 mm so strelou z karbidu volfrámu). Výsledky boli potvrdené získaním osvedčenia z certifikovanej skúšobne v Slavičíne v Českej republike.

Na zníženie výrobných nákladov (významnú úlohu hrá najmä cena zafíru) v rámci projektu vyvinuli aj cenovo dostupnejšiu alternatívu, ktorá pozostáva z vrstveného skla zabezpečujúceho úroveň ochrany STANAG 2, so zafírovým pruhom a úrovňou ochrany 3 v strede okna (obr. 2). Celé okno je potom prekryté oceľovou žalúziou s jednou polykarbonátovou lamelou nad zafírovým pruhom. Žalúzia sa v prípade zvýšeného rizika uzavrie (obr. 3). Pre celé okno je tak zabezpečená úroveň ochrany 3, pri zachovaní dostatočného zorného poľa pre vodiča a posádku vozidiel. Obr. 4 zobrazuje zadnú stranu panciera po balistickom teste, po zásahu troma strelami kalibru 7,65 s jadrom z karbidu volfrámu letiacej rýchlosťou 900 m/s. U danej konštrukcie existuje potenciál na ďalšie zvýšenie ochrany až na úroveň 4 (protipancierová munícia kaliber 14,5 mm).

Keďže na skúškach bol prítomný aj kameraman, môžete si pozrieť aj informáciu o projekte a záverečných testoch na videu vo formáte wmv, prevzatú zo stránky natochannel.tv pod linkou Transparent Armour.

Koordinátorom projektu je doc. Dušan Galusek z Ústavu anorganickej chémie v Bratislave, pracovisko Trenčín. Na skúškach sa zúčastnili aj partneri - Vladimir Šída a Miroslav Liška zo spoločnosti Saint Gobain Advanced Ceramics v českom Turnove ako odberateľa výsledkov, Alfred Sinani z ruského Ioffe Phys.-Tech. Institute v St. Petersburgu, ktorý je vedúcim projektu za partnerské krajiny, aj zástupkyňa NATO SfP Programme Office z Bruselu Susanne Michaelis. Ďalším partnerom, ktorý sa zúčastňuje na vývoji, je prof. Leonid Lytvynov z Institute for Single Crystals v ukrajinskom Charkove.

Príloha

Doc. Dušan Galusek demonštruje vlastnosti vzorky transparentného panciera pred kamerou NATO.
Príloha

Príloha